Szukaj

Stres a problemy z zajściem w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Stres negatywnie wpływa na zdrowie każdego człowieka. Długotrwałe jego działanie może się także przyczynić do obniżenia płodności, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Oczywiście nie wszystkie stresujące sytuację przyczyniają się to takiego stanu rzeczy. Naukowcy potwierdzili, że tylko bardzo silny stres ma związek z niepłodnością.


W przypadku kiedy masz problemy z poczęciem dziecka, warto się zastanowić nad przyczynami twojej niepłodności. Niekiedy jest to tylko czynnik krótkotrwały, jak stres, który możesz przecież wyeliminować. Stres o umiarkowanym działaniu, który nam towarzyszy przez dzień raczej nie powinien wpływać na zapłodnienie. W dzisiejszych bowiem czasach trudno jest całkowicie uniknąć napiętych sytuacji. Organizm człowieka umie się jednakże przystosować do takiej rzeczywistości. Dlatego jeżeli borykasz się z nieregularnymi miesiączkami, co może powodować niemożność ustalenia dni płodnych. Poczekaj z czasem miesiączkowanie powinno się uregulować. Problem, jednak pojawia się kiedy stres staje się bardzo silny oraz długotrwały. Wtedy mogą zaistnieć komplikację w fazie zapłodnienia. 

Jak negatywnie stres może wpłynąć na płodność?

  • Zostaje zaburzony proces owulacji, poprzez oddziaływanie neuroprzekaźników na hormony.
  • Może zostać zahamowane jajeczkowanie, pomimo regularnego miesiączkowania.
  • Podczas stresu dochodzi do wysuszenia śluzówki macicy, która umożliwia dotarcie plemnikom do komórki jajowej.
  • W wyniku stresu obniża się libido, przez co nie masz chęci na seks, który jest kluczowy w fazie zapłodnienia.
W przypadku kiedy marzysz o dziecku powinnaś się do tej decyzji odpowiednio przygotować. Oprócz odpowiedniej diety, regulowania masy ciała czy wizyt u lekarza, musisz nauczyć się zwalczać stres. W szczególności kiedy powoduje on u Ciebie dyskomfort. Często sama myśl o tym, że chce się mieć potomstwo, a jednak się to nie udaje może powodować napięcie. Dlatego pierwsza ważna zasada ZRELAKSUJ SIĘ.


Zazwyczaj jedną z przyczyn powstania stresu jest brak czasu....jednym słowem praca, praca, praca...Postaraj się ustalić, co dla ciebie na dany moment jest najważniejsze. Jeżeli chcesz mieć potomstwo znajdź chwile na relaks i odprężenie, a na pewno się to opłaci. Może dawno nie czytałaś swojej ulubionej książki czy nie chodziłaś do kina. Słuchanie muzyki, sport lub zwykły spacer jest już formą relaksu. Pomyśl o tym!


Pewnie jesteś zapracowaną kobietą i masz dużo na głowie, założę się, że jednak istnieją rzeczy, z których na dany moment możesz zrezygnować. Jeżeli masz napięty grafik spróbuj poddać go analizie, w końcu plany z poczęciem dziecka powinny stać się twoim priorytetem. Ważnym w tym przypadku będzie odmawianie. Jeżeli praca jest powodem stresu zastanów się, co go powoduje. Może istnieje jakiś sposób by wyeliminować sytuację w zakładzie pracy, które się do niego przyczyniają. 

Kolejną rzeczą którą powinnaś sobie zakodować jest to, iż rozmowa uzdrawia. Dlatego ważne jest, abyś dzieliła się swoimi troskami z innymi osobami. Umów się z koleżanką na popołudniową herbatę i porozmawiaj o swoich problemach. Jeżeli nie chcesz ich ujawniać znajomym, wybierz się do terapeuty. Może taki upust uczuć przed osobami, które chętnie cię wysłuchają zmniejszy twój stres.

W walce ze stresem zbawienny jest sen. Kiedy jesteś spięta na pewno twoja noc nie będzie zaliczona do najlepszych. Stres jest przecież jedną z przyczyn bezsenności. Dlatego, gdy chcesz zostać mamą powinnaś dbać o to, żeby się wysypiać. Brak snu, jak podają badania zaburza właściwe wytwarzanie hormonów, co prowadzi do nieregularnego miesiączkowania. Po za tym niedobór snu nasila stres, który obniża płodność.

Dobrą rzeczą będzie także zastosowanie ćwiczeń relaksujących. Joga, jogging, pływanie itp. nie tylko dobrze wpłyną na twoje samopoczucie, ale również przyczynią się do obniżenia stresu. Ćwiczenia oddechowe oprócz tego, że są bezpłatne to są techniką, która pozwoli ci się rozluźnić. Jeżeli, więc spotka cie stresująca sytuacja, zatrzymaj się i weź kilka głębokich oddechów....pomyśl wtedy, że cały gniew z ciebie uchodzi.

W przypadku kiedy zostawałaś już wszystkie możliwe porady odnośnie zwalczania stresu i dalej nie widać rosnącego brzuszka, porozmawiaj z lekarzem o swoich wątpliwościach odnośnie prób poczęcia.

Komentarze do: Stres a problemy z zajściem w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz