Szukaj

Stężenie hCG we krwi kobiety spodziewającej się dziecka

Podziel się
Komentarze0

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Jeżeli starałaś się zostać mamą i od pewnego czasu masz objawy, które wskazują na to że w Twoim brzuchu zagnieździło się nowe życie możesz, wykonać badanie krwi potwierdzające Twoje przypuszczenia.


Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest wytwarzana przez komórki rozwijającego się łożyska w ciągu kilku dni od momentu, gdy komórka jajowa zagnieździła się w ścianie macicy. Badanie krwi jest wykonywane w celu potwierdzenia jej obecności w Twoim organizmie.

Hormon hCG znajduje się także w moczu dlatego w trakcie wykonywania domowego testu ciążowego mogłaś już wykryć jego obecność, tym samym dowiedzieć się że spodziewasz się potomka. Twój lekarz ginekolog zaleci Ci badanie krwi tylko w celu potwierdzenia tej wspaniałej nowiny. W początkowym etapie ciąży poziom hCG jest bardzo niski, a to dlatego że dopiero co pojawił się on niedawno w Twoim organizmie. Wraz z upływem dni zacznie go przybywać i jego stężenie będzie się podwajać mniej więcej co 48 godzin. Jego największa ilość znajduje się pomiędzy 7 a 12 tygodniem ciąży, a następnie zaczyna maleć.


Nie porównuj swojego stężenia hCG z innymi ciężarnymi kobietami. Musisz wiedzieć, że nie ma dwóch identycznych ciąż, a tym samym nie zdarza się by dwie ciężarne kobiety miały identyczne stężenie hCG. Różnice stężenia są bardzo duże, ulegają zmianie przez całą ciąże i są uzależnione od osoby która jest w ciąży, jej stanu zdrowia etc.


Najważniejsze jest dla Ciebie czy stężenie hCG mieści się w obszernych granicach normy oraz czy zwiększa się wraz z upływem tygodni mijających od zapłodnienia. Skup swoją uwagę na tym czy stężenie wzrasta zamiast na tym, ile go jest. Nawet jeżeli stężenie będzie u Ciebie niższe lub wyższe aniżeli to które jest podawane za prawidłowe to nie musi być powodem zmartwienia. Ponieważ nie  oznacza to istnienie jakiegoś problemu. Często zdarza się, ze źle została obliczona data poczęcia albo stężenie hCG wynika z obecności więcej niż jednego dziecka.

W trakcie badania USG, które jest wykonywane po 5 tygodniu ciąży będziesz miała lepsze rozeznanie co do stanu zdrowia Twojego rozwijającego się dziecka aniżeli sprawdzanie stężenia hCG w Twoim organizmie. Jeżeli jednak wyniki krwi budzą twoje troski i napawają Cię lękiem porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Stężenie hCG

  • 3 tydzień - od 5 do 50 hormonu hCG

  • 4 tydzień - od 5 do 425 hormonu hCG

  • 5 tydzień - od 19 do 7340 hormonu hCG

  • 6 tydzień - od 1080 do 56 500 hormonu hCG

  • od 7 do 8 tygodnia - od 7650 do 229 000 hormonu hCG

  • od 9 do 12 tygodnia - od 25 700 do 288 000 hormonu hCG

Komentarze do: Stężenie hCG we krwi kobiety spodziewającej się dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz