Szukaj

Sport w ciąży - czy jest dozwolony?

Podziel się
Komentarze0

„Nie przemęczaj się”, „Musisz się oszczędzać” – takie rady często słyszą od bliskich przyszłe mamy. To jednak nie oznacza, że w tym czasie należy całkowicie zrezygnować z ruchu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrany trening sprawia, że ciążowe dolegliwości są mniej dokuczliwe, a po porodzie łatwiej jest wrócić do dawnej sylwetki. 

Sport w ciąży - czy jest dozwolony?

Uprawianie sportu w trakcie ciąży ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie przyszłej mamy. Warto jednak pamiętać, że rodzaj aktywności powinien być dostosowany do naszej kondycji, a także etapu ciąży. Dlatego tak ważne jest, by przed wskoczeniem w sportowy strój skonsultować się z ginekologiem.

Aktywna przyszła mama

W organizmie kobiety podczas ciąży zachodzi szereg zmian. Z tego powodu wiele osób sądzi, że w tym czasie powinno się znacznie ograniczyć aktywność ruchową. Tymczasem już w latach 60. udowodniono, że kondycja fizyczna kobiet, które spodziewają się dziecka, nie odbiega od formy pozostałych pań. Co więcej – z badań wynika, że pomiędzy 25. a 32. tygodniem ciąży wydolność organizmu jest nawet wyższa od przeciętnej. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ ruch pozwala przezwyciężyć wiele uciążliwych dolegliwości, na które skarżą się przyszłe mamy. Ćwiczenia zmniejszają na przykład bóle kręgosłupa oraz opuchliznę nóg i nadgarstków.

– Korzystnie wpływają też na pracę stawów oraz zwiększenie elastyczności mięśni, zwłaszcza tych w okolicy miednicy, dzięki czemu poród przebiega szybciej i mniej boleśnie. Sport w trakcie ciąży jest więc znakomitym uzupełnieniem szkoły rodzenia – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z poznańskiego Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Szpitalu Med Polonia. Aktywność fizyczna w trakcie ciąży przyczynia się też do szybszego powrotu do dawnej sylwetki już po porodzie, ponieważ przyśpiesza przemianę materii i zwiększa elastyczność skóry. Podczas uprawiania sportu nasz organizm wytwarza też endorfiny, czyli hormony szczęścia.


Przezorna zawsze ubezpieczona

Jest jeden podstawowy warunek, którego spełnienie jest konieczne, by przyszła mama mogła uprawiać sport. – Ciąża musi przebiegać bez komplikacji. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma przeciwwskazań ku temu, by przyszła mama spędzała wolny czas aktywnie. W tym szczególnym czasie nie powinna rezygnować zwłaszcza z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare.

Ważne jest, by wybrać odpowiednią dyscyplinę. Poza regularnymi spacerami dla większości kobiet bezpieczne jest pływanie, joga, pilates czy aqua aerobic. Warto także zainteresować się specjalnymi zajęciami dla kobiet w ciąży, które prowadzi wiele klubów fitness. Niewskazane są natomiast dyscypliny, które wymagają znacznego wysiłku fizycznego lub mogą powodować upadki i kontuzje, na przykład jazda konna, na nartach i na rowerze, gry zespołowe, nurkowanie czy wspinaczka.


Niezależnie od tego, na który sport się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, by wybór skonsultować z ginekologiem. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania dla ćwiczeń podczas ciąży – choroby serca i układu krążenia, anemia, cukrzyca, nadciśnienie czy infekcje. – Niewskazane jest także uprawianie sportu, gdy ciąża jest zagrożona lub mnoga, a także w sytuacji, gdy podczas ciąży występują krwawienia – ostrzega dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare.

Określone sporty mogą być także niewskazane w poszczególnych trymestrach. Dlatego trzeba pamiętać, że nie wystarczy zgoda lekarza wyrażona przed rozpoczęciem treningów. Ważne jest, by podczas każdej wizyty kontrolnej upewnić się, czy określona aktywność jest w danym momencie odpowiednia. Przyszłe mamy – w szczególności te, które uprawiają sport – powinny także wykonać badania prenatalne.

Te testy dostarczają istotnych informacji na temat przebiegu ciąży oraz rozwoju dziecka, a dodatkowo umożliwiają wykrycie ewentualnych zmian genetycznych u maluszka i ich leczenie jeszcze w trakcie ciąży lub tuż po narodzinach – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Ich pozytywny wynik jest także sygnałem, że przyszła mama może bezpiecznie uprawiać wybraną dyscyplinę sportową.

W trakcie ciąży nie trzeba rezygnować z aktywnego spędzania czasu wolnego. Wręcz przeciwnie – ruch jest wskazany, bo pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie przyszłych mam. Jednak przed pierwszymi zajęciami jogi czy wizytą „z brzuszkiem” na basenie należy skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć ryzyko komplikacji, między innymi poprzez wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych, jak USG i testy biochemiczne z krwi kobiety w ciąży.

Komentarze do: Sport w ciąży - czy jest dozwolony?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz