Szukaj

Skurcze Braxtona – Hicksa

Podziel się
Komentarze0

Skurcze Braxtona – Hicksa  to aktywność skurczowa mięśnia macicy o dużej amplitudzie i sile. Skurcze Braxtona – Hicksa przyczyniają się do progresji porodu. Nazwa wywodzi się od nazwiska angielskiego ginekologa Johna Braxtona Hicksa, który jako pierwszy w 1872 roku opisał te skurcze.


Przed rozpoczęciem porodu organizm będzie się do niego przygotowywał, dlatego też po upływie 20 tygodnia ciąży kobieta może odczuwać skurcze Braxtona – Hicksa. Skurcze te w dziewiątym miesiącu ciąży mogą spowodować skracanie i rozwieranie szyjki macicy. Dla kobiety oznacza to więc przedsmak porodu zanim zacznie się on na dobre. Brzuch w trakcie skurczy Braxtona – Hicksa staje się twardszy niż zazwyczaj. Skurcze zazwyczaj wywołują niepokój u kobiety w ciąży, nie należy się jednak nimi nadto martwić, ponieważ są to objawy zupełnie naturalne i nie zagrażają one życiu matki i jej dziecka.

Czym są skurcze Braxtona – Hicksa?

Są to skurcze przepowiadające podczas których mięsień macicy napina się i przygotowuje się do prawdziwych skurczów porodowych. Jest to swego rodzaju trening dla macicy przed porodem. Skurcz zaczyna się od dna macicy powoli przesuwając się ku dołowi. Zazwyczaj skurcz trwa około 30 sekund, w zależności od poziomu zaawansowania ciąży może przybierać na sile. W ósmym oraz dziewiątym miesiącu ciąży skurcze mogą występować nawet co 20 lub 30 minut i mogą trwać do dwóch minut.


W jaki sposób kobieta odczuwa skurcze Braxtona – Hicksa?

Kobieta w trakcie skurczów Braxtona – Hicksa odczuwa ból podobny do bólu w trakcie trwania miesiączki. Skurcze Braxtona – Hicksa mogą także powodować nagły ucisk, który uniemożliwia kobiecie wyprostowanie się. Czasami zdarza się tak, że skurcze dokuczają przyszłym mamą wielokrotnie w ciągu dnia co powoduje, iż praktycznie nie mogą swobodnie chodzić i poruszać się. Pomimo faktu, iż są one bezbolesne to mogą powodować swego rodzaju dyskomfort u kobiet.


Jakie są różnice między skurczami Braxtona – Hicksa a skurczami przedporodowymi?

Różnica między skurczami Braxtona – Hicksa a skurczami przedporodowymi jest znacząca ,ponieważ skurczom przepowiadającym nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy takie jak: odejście wód płodowych, biegunka czy plamienia. Najważniejszą cechą skurczy Braxtona – Hicksa, która różni skurcze te od skurczy przedporodowych jest poziom ich częstotliwości oraz nasilenia, ponieważ skurcze przepowiadające nie stają się ani coraz częstsze ani coraz mocniejsze jak to jest w przypadku skurczy przedporodowych.

Co łączy skurcze Braxtona – Hicksa i skurcze przedporodowe?

Cechą wspólną jest na pewno fakt, iż obydwa rodzaje skurczów występują niezależnie od kobiety. Kobieta będą w ciąży nie ma zatem żadnego na nie wpływu, ponieważ powstają one samowolnie.

Jak z nimi walczyć?

Kobieta będąca w ciąży może podjąć działania, które sprawią, iż skurcze staną się mniej dokuczliwe. Do sposobów, które na pewno pomogą przyszłej mamie zniwelować dyskomfort wynikający ze skurczy należą : ciepła kąpiel, ćwiczenia oddychania, masaż części lędźwiowej kręgosłupa czy też zmiana pozycji ciała na odwrotną niż ta podczas której złapał nas ból.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Skurcze Braxtona – Hicksa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz