Szukaj

Rozstępy w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Rozstępy w czasie ciąży to zmora  przyszłej mamy. Występują one u ponad 60 procent kobiet. Często pokazują się w trakcie trwania ciąży i stają się bardziej wyraźne wraz z jej zaawansowaniem. Istnieją jednak metody by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, bo akurat w tym przypadku lepiej zapobiegać rozstępom niż je leczyć.


Co to są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy tworzą się na skórze w postaci różowych lub czerwonych znamion, które z czasem przybierają bardziej biały błyszczący kolor. Ich powstanie wiąże się z upośledzeniem komórek, które powodują powstanie w skórze włókien kolagenu i elastyny.

W ciąży pojawiają się z powodu gwałtownego rozciągania skóry, co powoduje powstanie szczelin w skórze oraz zmian hormonalnych. Najczęściej dotyczy to dolnych części brzucha, piersi oraz pośladków i ud. Nie są one bolesne ale mogą powodować swędzenie i mrowienie okolic skóry, na których się znajdują.

Czynniki, które zwiększają ryzyko powstania rozstępów to przede wszystkim waga. Zbyt szybkie przybieranie na wadzę może przyczynić się do ich pojawienia. Również przysposobienie genetyczne ma tutaj znaczenie. Jeżeli ktoś w twojej rodzinie miał rozstępy ty też możesz je mieć.

Może to ciekawe ale dieta, także ma wpływ. Nieodpowiednie odżywianie, brak składników bogatych w cynk spowoduje ich powstanie. Trzeba tutaj podkreślić, że kobiety, które mają ciemniejsza karnację są mniej narażone na tą nieestetyczną dolegliwość ciążową.


Jak można zapobiec rozstępom?

Naukowcy potwierdzili, że nie ma skutecznych kremów które zapobiegną rozstępom. Można jednak spowodować żeby skóra była bardziej elastyczna. Pozwoli to na pewno na zmniejszenie ich powstania i nie będą one stanowić większego problemu.

Kobieta, która jest w ciąży może smarować kremami nawilżającymi te partie ciała, które są najbardziej narażone na ich powstanie i rozciąganie skóry. Należy jak najwięcej smarować boczne partię brzucha, piersi oraz pośladki i uda. Lepiej nie stosuj kremów na rozstępy, gdyż nie mają one potwierdzonej skuteczności i nie wiadomo jak wpłyną na rozwój płodu.

Częste pilingi ulepszą kondycję kobiecej skóry. Również masaże dolnych partii brzucha, pośladków czy ud choćby pod prysznicem będą dobra formą relaksu i poprawia krążenie.

Kontrolowanie wagi jest również dobrym elementem zapobiegania rozstępom. Przybieraj stopniowo na wadzę, nie objadaj się w czasie ciąży oraz jedz dużo świeżych owoców i warzyw. Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w cynk, która wpływa na kondycje skóry. Cynk dobrze wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Można go znaleźć w grochu, orzechach, żółtym serze oraz mięsie.

Kobieta, która ma już problem z rozstępami nie powinna się przejmować. Po ciąży staną się one mniej widoczne, gdyż zbledną. Jeżeli jednak sprawiają kobiecie problem bo według niej są nieestetyczne może udać się do dermatologa lub chirurga plastycznego, który może zalecić jej zabiegi zmniejszające lub całkowicie likwidujące rozstępy.

Komentarze do: Rozstępy w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz