Szukaj

Różnice rasowe w opiece porodowej

Podziel się
Komentarze0

W badaniu, które zostało zaprezentowane 14.02 na corocznej konferencji naukowej The Pregnancy Meeting, organizowanej przez Society for Maternal-Fetal Medicine w San Francisco w USA, naukowcy przedstawili dane pokazujące rasowe i etniczne różnice w powikłaniach położniczych.Dr William Grobman z Northwestern University przestudiował 115 502 kobiet w ciągu trzech lat, aby sprawdzić, czy na niekorzystne wyniki położnicze i opiekę położniczą wpłynęły w jakiś sposób rasa lub pochodzenie etniczne pacjentek.

Badaniem objęto 25 szpitali, a dane dotyczące porodów były zbierane losowo w ciągu 365 dni.

Rasa i pochodzenie etniczne sklasyfikowano: biali nie-Latynosi (52040), czarni nie-Latynosi (23878), pochodznie hiszpanoamerykańskie (27291), azajatyckie (5999).

Dr Grobman przyjrzał się związkom między rasą/etnicznością i poporodowym krwotokiem, infekcją okołoporodową, poważnym pęknięciem krocza, pod kątem demograficznych różnic między grupami rasowymi/etnicznymi oraz porodem szpitalnym.


Związki pomiędzy rasą/etnicznością i rodzajami opieki położniczej zostały również uwzględnione.

Okazało się, że kobiety białe nie-Latynoski najrzadziej doświadczają krwotoku poporodowego lub zakażenia okołoporodowego, a kobiety czarne-nie Latynoski były najmniej narażone na poważne pęknięcie krocza.

Dr Grobman znalazł te różnice po skontrolowaniu cech demograficznych i porodów szpitalnych.

Kluczem jest to, że tych różnic w wynikach związanych z rasą lub pochodzeniem etnicznym nie można wytłumaczyć cechami charakterystycznymi pacjentki lub szpitala, mówi dr Grobman. Istnieją też rasowe/etniczne różnice w rodzajach opieki w trakcie porodu.

Naukowiec wziął pod uwagę między innymi: cięcie cesarskie, indukcję porodu, maksymalna dawki oksytocyny.

Komentarze do: Różnice rasowe w opiece porodowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz