Szukaj

Rak kosmówki a ciąża

Podziel się
Komentarze1

Rak kosmówki nie jest bardzo częstym przypadkiem, które dotyka kobiety w ciąży. Określany jest ciążową chorobą trofoblastyczną, która ma postać złośliwej zmiany. W łagodnej wersji zmian patologicznych jest jeszcze zaśniad groniasty, który nie ma postaci nowotworowej.


Kiedy powstaje rak kosmówki?

Ten rzadki przypadek nowotworu ściśle wiąże się z ciążą. Powstaje on na skutek:
  • nieprawidłowego rozwoju łożyska,
  • ciąży zaśniadowej,
  • aborcji,
  • wcześniejszego poronienia,
Rak kosmówki bardzo często tworzy się, także w momencie dalszego rozwoju tkanki łożyska pomimo braku płodu. Często powstanie zaśniadu groniastego w zależności od wielkości zajętych tkanek może w późniejszym czasie przerodzić się w tego typu nowotwór.

Objawy raka kosmówki
  • ból brzucha,
  • nieprawidłowe krwawienia międzymiesiączkowe,
  • nieregularne krwawienia po poronieniu, porodzie lub po usunięciu zaśniadu groniastego,
  • wydalanie nieprawidłowych tkanek,
Pozostałymi objawami tej dolegliwości jest wykrycie za pomocą USG lub badania ginekologicznego powiększonej macicy oraz podwyższonego stężenia hCG we krwi pomimo zakończenia ciąży. Także odkrycie guzów w pochwie lub innych narządach mogą świadczyć o przerzutach.


Leczenie

Najważniejsze jest nielekceważenie wcześniejszych objawów. Jeżeli kobieta zauważy jakieś nieprawidłowości powinna zgłosić to swojemu lekarzowi. Leczenie polega na poddaniu się chemioterapii oraz naświetlaniom jak w przypadku każdego nowotworu. Dobrą wiadomością jest to, że rak ten w większości przypadków jest uleczalny i bardzo dobrze reaguje na zastosowaną kurację. Kobiety, które wyzdrowiały po tak przykrych przejściach mają dalej szanse na ponowne zajście w ciąże. Ponowne nawrót raka kosmówki, w kolejnej ciąży nie jest wysoki, dlatego warto się starać o dziecko. Wszystko jednak zależy od organizmu kobiety. Odpowiednia współpraca z lekarzem oraz dobre nastawienie może przynieś oczekiwany sukces w leczeniu oraz posiadaniu potomka.

Komentarze do: Rak kosmówki a ciąża (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:30

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze