Szukaj

Przedwczesne odklejanie łożyska

Podziel się
Komentarze0

Łożysko jest niezbędnym elementem do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka. Stanowi ono wraz z pępowiną drogę łączącą matkę ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Kiedy dochodzi do przedwczesnego oddzielania się łożyska dziecko otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych co zaburza jego rozwój.Oderwanie łożyska

W czasie, gdy łożysko oddziela się od ścian macicy i powoduje przedporodowe krwawienie mówimy o przedwczesnym oderwaniu łożyska. Dzieje się to bardzo rzadko bo tylko w przypadku 1 % ciąż. Jednak może stanowić zagrożenie dla matki i jej nienarodzonego dziecka. Wszystko jest uzależnione od tygodnia ciąży w jakim odrywa się łożysko oraz od wielkości odłączenia się od ściany macicy.

Objawy, które powinny zaniepokoić kobietę

Najczęstszymi objawami jest krwawienie z pochwy w późniejszych miesiącach ciąży (po 24 tygodniu). Częstą takiemu krwawieniu towarzyszy ból w podbrzuszu lub pojawianie się rytmicznych skurczów. Przedwczesne odklejanie łożyska może doprowadzić do wcześniejszego porodu poprzez wywoływanie skurczów macicy. Dlatego, w razie zauważanie jakiegokolwiek krwawienia z pochwy w późniejszych miesiącach ciąży należy skontaktować się z lekarzem.


Przyczyny przedwczesnego oddzielania łożyska

Przyczyn nie są dokładnie znane lekarzom. Najczęściej urazy brzucha, palenie papierosów, używanie narkotyków mogą doprowadzić do tej przypadłości. Kobiety chorujące na nadciśnienie czy źle odżywiające się (niedobór witamin m.in. kwasu foliowego) są w liczbie zwiększonego ryzyka. Również ciąża w późnym wieku czy duża liczba wcześniejszych ciąż może spowodować przedwczesne odklejanie się łożyska.

Jak leczy się to schorzenie?


Często u kobiet krwawienie ustępuję samo. Jednak ważne jest pójście do lekarza, w celu sprawdzenia stanu i rozwoju dziecka. Pomimo tego, że objawy ustały jest duże prawdopodobieństwo ich powrotu, dlatego nie można tego lekceważyć.

Leczenie zazwyczaj zależy od stopnia oddzielenia łożyska od macicy. Kiedy jest ono niewielkie kobieta pozostaje pod stałą obserwacją w szpitalu aby uzupełnić utratę krwi . W przypadku kiedy odklejenie jest bardzo duże dla bezpieczeństwa dziecka i matki wywołuje się przedwczesny poród. Nie raz samo odklejanie łożyska powoduje akcje porodową przez wywołanie skurczów macicy. Kobieta, która ma grupę krwi Rh – w przypadku odklejającego się łożyska dostaje zastrzyk z immunoglobuliną anty – D, aby nie doszło do konfliktu serologicznego.

Komentarze do: Przedwczesne odklejanie łożyska

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz