Szukaj

Proporcje ciąż nastoletnich oraz aborcji spadają

Podziel się
Komentarze0

Poziomy urodzeń oraz aborcji pośród nastolatków w Stanach Zjednoczonych spadły rekordowo nisko w 2008 roku, tak samo jak wzrósł poziom używania środków antykoncepcyjnych. Tym samym, całkowity poziom nastoletnich ciąż okazał się najniższy od co najmniej 1972 roku. Ale różnice między różnymi grupami etnicznymi i rasowymi w dalszym ciągu się utrzymują.Co oznacza, że nastolatki czarne oraz hiszpańskiego pochodzenia w dalszym ciągu mają większe poziomy niechcianych ciąż i aborcji – aż od dwóch do czterech razy większe niż ich biali równieśnicy, jak stwierdził instytut Guttmacher Institute, grupa prowadząca badania nad zdrowiem seksualnym, działająca non profit. Instytut ten zresztą przeprowadził te analizy.

Instytut Guttmacher Institute przyjrzał się statystykom rządowym na temat seksu pośród nastolatków, ciąży oraz urodzeń, a także swoim własnym danym na temat aborcji z 2008 roku. Są to zresztą najświeższe dostępne danie.

W ten sposób badacze odkryli, że blisko 750 000 kobiet w Stanach Zjednoczonych, w wieku poniżej 20 lat, zaszło w niechcianą ciążę w 2008 roku – blisko 98% z nich było w wieku od 15 lat do 19 lat. Przekłada się to na poziom ciąż 67,8 na 1 000 kobiet w tym przedziale wiekowym, a jest to najniższy poziom od 1972 roku, jak podają badacze z instytutu Guttmacher Institute.

Rok 1972 jest tutaj odnośnikiem, ponieważ już w 1973 roku amerykański Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Ron przeciwko Wade, że kobieta ma prawo do aborcji.


Dodatkowo, poziom ten jest również niższy o 42% od poziomu z 1990 roku, kiedy to liczba nastoletnich ciąż osiągnęła szczyt szczytów:  116,9 na 1000 nastoletnich dziewcząt.


Poziom aborcji dokonywanych przez nastolatki w 2008 również spadł do progu najniższego od 1972 roku, do 17,8 na 1 000 dziewczyn, jak stwierdziły analizy, i jest niższy o 59% od poziomu z 1988 roku, kiedy to poziom aborcji wręcz sięgnął nieba i wynosił 43,5 na 1000 kobiet nastoletnich.

Badacze z Guttmacher Institute stwierdzają, że spadek poziomu ciąż u nastolatek zawdzięczamy w znacznym stopniu coraz większej popularności środków antykoncepcyjnych, w dodatku u obydwu płci. Nastolatki dodatkowo używają coraz bardziej skutecznych postaci antykoncepcji, jak zauważa pani Kathryn Kost, demograf z Guttmacher Institute, współautorka tej analizy.

Pośród dziewczyn w wieku od 15 lat do 17 lat, długoterminowy spadek poziomu ciąż, urodzeń oraz aborcji można przypisać zredukowanej aktywności seksualnej, stwierdzają badacze. Ale, poziomy ciąż, urodzeń oraz aborcji pozostają w dalszym ciągu o wiele większe dla nastolatków, które należą do grup mniejszościowych, nawet jeśli ogólne poziomy spadły przez ostatnie cztery dekady.

Poziom urodzeń dla nastolatków czarnych oraz hiszpańskiego pochodzenia był dwa razy większy niż poziom dla ich białych równieśników w 2008 roku, stwierdzili badacze z instytutu Guttmacher Institute. Poziom aborcji jednakże pośród czarnych nastolatków był aż cztery razy większy niż pośród nastolatków kaukaskiego pochodzenia.

Poziom aborcji dla nastolatków hiszpańskiego pochodzenia był z kolei dwa razy większy niż pośród nastolatków kaukaskiego pochodzenia.

Badanie instytutu Guttmacher Institute było finansowane przez wielu sponsorów: fundacja The California Wellness Foundation, fundacja The William and Flora Hewlett Foundation, fundacja The David and Lucile Packard Foundation oraz fundacja Ford Foundation.

Komentarze do: Proporcje ciąż nastoletnich oraz aborcji spadają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz