Szukaj

Potencjalny związek między prenatalnym niedoborem witaminy A i poporodowej astmy

Podziel się
Komentarze0

Zespół badaczy z Centrum Medycznego na Uniwerystecie Columbia, kierowany przez Wellington V. Cardoso, znalazł pierwszy bezpośredni dowód na związek między niedoborem witaminy prenatalnej A i poporodowej nadreaktywności dróg oddechowych.

Badanie, pokazuje, że deficyt krótkoterminowy tej podstawowej witaminy, podczas, gdy płuca są formowane, może spowodować głębokie zmiany w mięśniach gładkich dróg oddechowych, które je otaczają, co powoduje, że płuca dorosłych reagują na bodźce środowiskowe lub farmakologiczne z nadmiernym zawężeniem dróg oddechowych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Investigation”.

„Naukowcy od dawna zastanawiali się, co sprawia, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój objawów astmy.” - powiedział Dr Cardoso , starszy autor, kierownik nowego Centrum Rozwoju Ludzkiego w Columbii. „Nasze badania sugerują, że obecność zaburzeń strukturalnych i funkcjonalnych płuc jest spowodowana niedoborem witaminy A w trakcie rozwoju, co jest ważnym i niedocenionym czynnikiem.”

Naukowcy wykorzystali myszy, u których mogli kontrolować, kiedy i w jakiej ilości witamina osiągnie odpowiedni poziom u rozwijającego się płodu dzięki diecie matki. „Były niedobory witaminy A do połowy ciąży, co zbiegło się z okresem powstawania dróg oddechowych u płodu.” - powiedził dr Cardoso. Płody, które były pozbawione witaminy A, posiadały nadmiar mięśni gładkich w drogach oddechowych , w porównaniu z grupą kontrolną.

W kolejnym eksperymencie, myszy były ponownie pozbawione witaminy A w tym samym stadium rozwoju, ale wróciły do normalnej diety. „Gdy zwierzęta osiągnęły wiek dojrzały, nie było żadnych problemów, zwykle związanych z niedoborem witaminy A.” powiedział dr Cardoso. „Jednak testy czynnościowe płuc wykazały, że ich płuca wyraźnie nie były normalne. Gdy myszy prowokowano metacholiną, substancją chemiczną, która powoduje, że drogi oddechowe się kurczą, ich reakcja była znacznie bardziej poważna niż u grupy kontrolnej.” Ostatecznie,badania wykazały, że zmiany strukturalne i funkcjonalne w drogach oddechowych wystąpiły przy braku stanu zapalnego.

„Ciało ma bardzo skomplikowany system przetwarzania witaminy A i jest on podatny na zakłócenia czynników zewnętrznych, takich jak dym papierosowy i alkohol. Musimy zrozumieć dokładnie, jak wczesne narażenie płodu na niekorzystne czynniki środowiskowe może zakłócać zasadnicze mechanizmy rozwojowe.”

Angelika Masłowska

Komentarze do: Potencjalny związek między prenatalnym niedoborem witaminy A i poporodowej astmy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz