Szukaj

Poród przedwczesny

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowy przebieg ciąży prowadzi do jej zakończenia między 38 a 42 tygodniem. Kiedy natomiast ciąża kończy się między 38 a 37 tygodniem wtedy mówimy o porodzie przedwczesnym. Noworodek taki zazwyczaj waży od 500 do 2500 grama i jest niezdolny do samodzielnego życia poza organizmem mamy.



W dzisiejszych czasach dzięki większej wiedzy na temat ciąży oraz regularnych badaniach jakie przeprowadzają kobiety w jej okresie możemy śmiało powiedzieć o spadku liczby ciąży wcześniaczych. Pomimo spadku jest to jednak nadal problem w Polsce, gdyż 85% noworodków urodzonych przed 29 tygodniem ciąży umiera.

Kobieta, która regularnie uczęszcza do ginekologa może wcześniej wykryć zagrożenia związane z przedwczesnym porodem. Lekarz w takich wypadkach stosuje leczenie, które umożliwia przedłużenie ciąży do momentu rozwinięcia narządów u dziecka. Takie leczenie zwiększa szanse przeżycia dziecka poza brzuchem mamy oraz na zminimalizowaniu chorób malucha w przyszłości, które związane są z porodem przedwczesnym.

Objawy sygnalizujące przedwczesny poród

Zazwyczaj kobieta, której grozi poród przedwczesny czuje bóle w podbrzuszu, którym towarzyszą regularne skurcze macicy. Szyjka macicy rozwiera się co powoduje odejście wód płodowych. W takim wypadku konieczne jest natychmiastowe skierowanie przyszłej mamy na odział patologii ciąży.

W przypadku kiedy stopień porodu nie jest zaawansowany wtedy można rozpocząć leczenie, które polega na leżeniu w łóżku i zażywanie leków rozkurczających macicę oraz przyspieszających dojrzewanie płuc dziecka. Kobieta w tym okresie powinna mieć zapewniony spokój psychiczny jak i fizyczny.


Jeżeli natomiast nastąpiło odpłynięcie wód płodowych profilaktyka leczenie jest już inna. W obawie przed wystąpieniem zakażenia wewnątrzmacicznego kobieta jest poddana badaniom laboratoryjnym oraz bakteriologicznym. Ważne jest również sprawdzanie w tym okresie czynności serca płodu. Gdy już zaistnieje konieczność do tygodnia czasu po odejściu wód płodowych należy przeprowadzić poród.


Dzieci wcześniej urodzone trafiają do inkubatora, w którym można stworzyć odpowiednie warunki do monitorowania oraz podtrzymywania funkcji życiowych wcześniaka. Dziecko po uzyskaniu pełnej dojrzałości narządowej może opuścić inkubator, gdyż jest zdolne do samodzielnego życia. 


Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?


Często nie udaje się ustalić konkretnych przyczyn porodu przedwczesnego. Istnieją jednak czynniki większego ryzyka, które mogą spowodować taki poród. Są to między innymi:

  • wiek matki (zazwyczaj poniżej 18 roku życia lub powyżej 35);
  • niski status ekonomiczny kobiety, który nie pozwala jej na dobre odżywianie, częste kontrole lekarskie itp.;
  • zbyt ciężka praca, szczególnie fizyczna przyszłej mamy;
  • trudna sytuacja życiowa, która powoduje duży stres u kobiety;
  • wszelkiego rodzaju używki np. palenie papierosów, piecie alkoholu, narkotyki;
  • wady macicy i wszelkie przebyte operację związane z tym organem;
  • występowanie wcześniej porodów przedterminowych zwiększa ryzyko na kolejnego takiego zagrożenia;
  • choroby matki np. zakażenie nerek, infekcje dróg płodowych, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, tarczyca, zapalenie płuc;
  • stan przedrzucawkowy;
  • przedwczesne odklejanie łożyska;

Poród przedwczesny zaliczamy do patologii ciąży. Nie jest łatwo kobiecie po urodzeniu zostawić dziecko w inkubatorze i to czasem na kilka miesięcy. Często przedwczesne urodzenie wiąże się z wieloma wadami, które mogą wystąpić u dziecka. Ważne jest aby rodzice nie poddawali się i towarzyszyli dziecku nawet, gdy jego życie podtrzymuje maszyna. Wtedy miłość rodzicielska jest najbardziej noworodkowi potrzebna.

Komentarze do: Poród przedwczesny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz