Szukaj

Poród po terminie

Podziel się
Komentarze0

Gdy termin Twojej ciąży minął zastanawiasz się kiedy nadejdą pierwsze objawy świadczące o zbliżający się porodzie. Zwykle dzieci nie rodzą się dokładnie w wyznaczonym czasie. Bywa, że możesz jeszcze czekać 10 dni od daty określonej przez ginekologa aby zobaczyć swojego malca. Na pewno ten czas będzie ci się dłużył, dlatego najlepiej się zająć planowaniem rzeczy, które czekają cię po porodzie.


Przyjmuję się, że prawidłowa ciąża powinna trwać do 40 tygodnia, czyli 280 dni. Niektóre ciąże trwają jednak dłużej wzbudzając w przyszłej mamie niecierpliwość i niepokój. Należy pamiętać, że nie jest możliwe wyznaczenie dokładnej daty porodu, gdyż to od dziecka zależy kiedy chce opuścić łono matki i pojawić się na świecie. Do tej pory lekarze nie stwierdzili, dlaczego niektóre dzieci się spóźniają.

Wiadome jest, że przenoszona ciąża nie jest dobra dla dziecka ani jego matki. Za termin, który został przyjęty do określenia takiej ciąży jest 42 tydzień. Kobieta, która przekroczyła wyznaczona datę porodu powinna być pod stalą obserwacją przez lekarza, aby mógł on w por wywołać akcję porodową przed zestarzeniem się łożyska czy zbyt dużym zmniejszeniem się ilości płynu owodniowego.

Jest to bardzo ważne, gdyż łożysko, przez które dziecko dostaje najważniejsze składniki  przez swoje starzenie przestaje dobrze funkcjonować, a tym samym  dziecko jest źle odżywiane i niedotlenione. Zbyt długie przebywanie w łonie matki powoduje również, zmniejszanie się mazi płodowej, która chroni skórę malca. Dlatego po takim przedłużonym porodzie dziecko ma zazwyczaj suchą skórę. Również rosnące pazurki stają się dla niego zagrożeniem, gdyż może się nimi podrapać.

Kolejnym zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka jest zmniejszające się miejsce w brzuchu mamy. Ponieważ dziecko nadal rośnie może mieć problemy z poruszaniem się i oddychaniem. Bardzo niebezpieczne jest wydalenie przez dziecko smółki (pierwszej kupki) jeszcze będąc w brzuchu mamy. Prowadzi to do powstania zielonych wód płodowych. Zachłyśnięcie się dziecka takimi wodami może nawet doprowadzić do śmierci dziecka lub do zachłystowego zapalenia płuc.


Ciąża po terminie zdarza się dość często. Jeżeli jest wszystko dobrze z dzieckiem nie ma czym się przejmować. Ważne jest aby w takim czasie kobieta była poddawana wszelkim badaniom USG i  KTG. Są one konieczne do ocenienia rozwoju płodu oraz stanu dziecka. Kiedy jednak zbyt długo nie pojawia się ono na świecie  (od 7 do 14 dni po terminie) lekarz może spowodować indukcję porodu by nie doprowadzić do przenoszenia ciąży.
Indukcja po terminie ciąży jest wskazana wtedy, kiedy dziecku grozi niebezpieczeństwo związane z przenoszoną ciążą. Lekarze obecnie dla ciąż po terminie stosują wzniecanie porodu, aby zmniejszyć odsetek martwych narodzin.


Jakie mogą być sposoby indukcji porodu?

Istnieje wiele sposobów na wywołanie ciąży. Najpopularniejszą jest podanie przyszłej mamie kroplówki z oksytocyną. Hormon ten powoduje wywołanie skurczów macicy. Czasami jeżeli kroplówka nie chce zadziałać smaruję się okolice szyjki macicy prostaglandynami w celu zmiękczania i ułatwiania jej otwarcia.

Lekarz, też może zalecić przebicie błon płodowych jeżeli rozwarcie jest już na 3 cm. Jest to zabieg nie grożący dziecko oraz bezbolesny dla matki.

Masaż szyjki macicy jest kolejnym sposobem do wywołania akcji porodowej. Ta metoda możliwa jest wtedy, gdy nie odeszły wody płodowe i ułożenie łożyska jest prawidłowe. Polega ona na wsunięciu palca położnej lub lekarza do szyjki macicy i poprzez okrężne ruchy powodując odsuniecie wód płodowych od szyjki.

Istnieją naturalne sposoby wywołania porodu, które może sama kobieta wypróbować. Jednym z nich jest masaż sutków. Dowiedziono, ze oksytocyna wywołująca skurcze macicy jest uwalniana podczas karmienia dziecka, dlatego masaż sutków może spowodować, że akcja porodowa się rozpocznie...oczywiście jest to proces rozciągnięty w czasie.

Ruch również jest wskazany oraz ciepła kąpiel. Pomóc może również olejek rycynowy, który przyspieszając prace jelit stymuluję macicę i pozwala główce dziecka przesuwać się niżej.

Dobra metoda będzie uprawianie seksu, gdyż plemniki zawarte w nasieniu mężczyzny będą działać pobudzająco na macicę. Po seksie ważne jest żeby kobieta leżała jak najdłużej z nogami lekko uniesionymi aby nasienie mogło się przedostać do szyjki macicy.

Orgazm wywołany u kobiety nie koniecznie za pomocą seksu, również działa pobudzająco. W czasie podniecenia wydziela się oksytocyna powodująca skurcze macicy.

Ważne jest, aby po terminie kobiet była pod stałą kontrolą lekarską. Bywa jednak tak, że nie będzie potrzebna indukcja porodu, gdyż rozpocznie się on sam. Potrzebna jest cierpliwość przyszłej mamy i mniej nerwów. Najlepiej aby kobieta zajęła się czymś co odgoni jej myśli o zbliżającym się porodzie.

Komentarze do: Poród po terminie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz