Szukaj

Płód w pozycji zamka - bezpieczny poród ze znieczuleniem

Podziel się
Komentarze0

Kiedy płód jest w pozycji zamka pod koniec ciąży, położnicy mogą czasem go obrócić głową w dół, aby umożliwić pacjentce bezpieczny poród "siłami natury". W przeszłości kobiety nie miały znieczulenia podczas procedury obracania, która wymaga, aby lekarz naciskał na brzuch kobiety, równocześnie monitorując stan płodu na USG. Ale nowe badanie z Stanford University School of Medicine oraz Lucile Hospital Children Packarda pokazują, że znieczulenie jest opłacalne, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo, że zabieg się powiedzie.Procedura „obracania płodu” może pozwolić niektórym kobietom na uniknięcie cesarskiego cięcia.

Wcześniejsze badania wykazały, że znieczulenie zewnątrzoponowe (rdzeniowe) - podobne do oferowanych technik znieczulenia podczas porodu - może sprawić, że większa ilość płodów będzie obracana pomyślnie. Jednak wielu położników nadal nie używa znieczulenia podczas wykonywania tej czynności.

- Szukaliśmy przyczyn takiego zaniechania. Lekarze nie dają znieczulenia w trakcie tej procedury, a jednym z powodów może być to, że myślą, iż może to oznaczać dodatkowe koszty – powiedział Brendan Carvalho, profesor anestezjologii na Uniwersytecie Stanforda i szef jednostki znieczuleń położniczych w szpitalu Packard Children. - Ale nasza praca pokazuje, że to nie generuje znacznych kosztów, najprawdopodobniej może jeszcze zmniejszyć ogólny bilans, ponieważ więcej kobiet będzie mogło uniknąć porodu cesarskiego.


Cesarskie cięcia mają swoje niewątpliwe zalety. Mają też i wady, takie jak zwiększone ryzyko krwawienia, większy ból rodzącej, dłuższy czas odzyskiwania formy przez nią po porodzie, a także wyższe koszty hospitalizacji.

Nowe badania zwróciły uwagę na dane z kilku wcześniejszych badań – porównanie proporcji pomyślnego porodu ze znieczuleniem i bez znieczulenia w przypadku płodu w pozycji zamka. Wszystkie dane zostały wprowadzone do modelu matematycznego, który pozwolił naukowcom przewidzieć, czy stosowanie znieczulenia było opłacalne.

Badania wykazały, że przy użyciu znieczulenia sukces procedur obracania płodu wzrósł z 38 do 60 procent. Stosowanie znieczulenia także zmniejszyło całkowity koszt porodu średnio o 276 dolarów.

Wstępne badania wykazały również, że kobiety są bardziej zadowolone z procedur porodowych, gdy otrzymują znieczulenie.

Carvalho zauważył: – Ból tej procedury jest zmienny, ale z pewnością jest niekomfortowy. Jeśli masz znieczulenie, czujesz ucisk, ale nie ból. Liczne badania wykazały niższe wskaźniki bólu i większe zadowolenie pacjentki z narkozy.

Zwiotczenie mięśni brzucha prawdopodobnie przyczynia się do wyższych proporcji sukcesu procedur obracania płodu wykonywanych z narkozą. Rozluźnienie mięśni spowodowane znieczuleniem może pozwolić w praktyce na wykorzystanie mniejszej ilości energii przy porodzie.

Komentarze do: Płód w pozycji zamka - bezpieczny poród ze znieczuleniem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz