Szukaj

Płeć dziecka - chłopczyk czy dziewczynka?

Podziel się
Komentarze0

Każda mama lub tata chciałby móc zaplanować pleć swojego nienarodzonego dziecka. Istnieje wiele artykułów na temat tego jak można sprawić, że nasze dziecko będzie chłopczykiem na podstawie diety lub faz księżyca. Czy co jeść aby mieć dziewczynkę. Od czego zatem uzależniona jest pleć naszego dziecka?


Płeć dziecka jest uzależniona od zestawu chromosomów płciowych. Jeden z nich dostarczany jest przez plemnik a drugi znajduje się w komórce jajowej. Dlatego płeć dziecka od razu jest zdeterminowana w chwili zapłodnienia. Dotyczy to również koloru włosów, oczu czy predyspozycji i uzdolnień dziecka.

Kobieta przekazuje dziecku chromosom X , zaś plemniki przenoszą chromosom X albo chromosom Y. W zależności od kombinacji tych chromosomów będzie wiadomo jakiej płci jest nasza pociecha.

XX odpowiada rodzajowi żeńskiemu
XY odpowiada rodzajowi męskiemu

Kiedy dowiadujemy się czy jest to chłopiec czy dziewczynka?

Rozwijający się płód do 6 tygodnia nie jest rozróżniany. Dopiero później zaczynają się rozwijać narządy, które pozwalają nam na rozpoznanie płci dziecka. W tym czasie chromosom Y powoduje rozwój jader i penisa, zaś chromosom X pozwala na rozwój żeńskich narządów płciowych.


Dzięki badaniu USG ginekolog może nam powiedzieć jakiego dziecka się spodziewają przyszli rodzice. Jeżeli jest to chłopczyk już po 14 tygodniu ciąży możliwe jest to do wykrycia. Z dziewczynkami jest nieco trudniej.
Często lekarze nie chcą podawać za wcześnie płci dziecka, gdyż łatwo mogą się pomylić. Wynika to często z tego, iż płód jest w ciągłym ruchu. Tak samo gęstość oraz mniejsza przejrzystość wód płodowych może prowadzić do niedokładnych wyników.

Jak można zaplanować płeć dziecka?

Żadne badania naukowe nie doszły do tego jak można w naturalny sposób zaplanować płeć dziecka. Przypuszcza się, że może to być uwarunkowane od zapłodnienia. Jeżeli ono miało miejsce przed jajeczkowaniem wtedy zwiększają się szanse na poczęcie dziewczynki (gdyż plemniki z chromosomem X przeżywa dłużej w drogach rodnych kobiety). Natomiast zapłodnienie w dniu jajeczkowania zwiększa szanse na chłopca.

Statystyki wykazują, że na świecie pojawia się więcej dziewczynek niż chłopców co może świadczyć, że żeński zarodek jest mocniejszy niż męski. Pokazuje to również długość życia, która u kobiet jest większa niż u mężczyzn.

Komentarze do: Płeć dziecka - chłopczyk czy dziewczynka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz