Szukaj

Palenie w okresie ciąży - czego o nim nie wiemy?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań nikotynizm ciężarnej oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń i utraty słuchu u jej potomstwa. Naukowcy zajmujący się tym przedsięwzięciem mówią, że mimo iż zależność między paleniem papierosów przez ciężarną a problemami ze słuchem u jej potomka w wieku nastoletnim nie jest wielka, to nawet drobne zaburzenia słuchu mogą utrudniać jego rozwój i być dla niego sporym ciężarem.Dlatego tak istotnym jest, aby dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy, i możliwie w największym stopniu zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań.

Dr Michael Weitzman z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku mówi, że odkrycie tej zależności powinno stać się ważnym argumentem w walce z paleniem, zwłaszcza z paleniem w ciąży.

Wcześniejsze badania także wyraźnie wykazały związek nikotynizmu u ciężarnej z szeroką gamą problemów zdrowotnych u jej potomka, takich jak astma czy trudności w nauce.

W kolejnym badaniu Weitzman wraz z kolegami wzięli pod lupę grupę młodzieży od 15 do 20 roku życia (ponad tysiąc osób). Zbadano tej grupie słuch w 2005-2006 roku, w ramach narodowego sondażu zdrowia.

Były to dokładne badania sprawdzające, czy nie występują problemy z wychwytywaniem różnych poziomów dźwięku. Pytano również rodziców badanych o palenie w ciąży.


Matki 16% uczestników paliły w trakcie ciąży. Badacze obliczyli, że potomstwo tych kobiet narażone było przez to na utratę słyszenia - zwłaszcza dźwięków o niskiej częstotliwości, dwa razy bardziej niż potomstwo kobiet niepalących.

Jedno dziecko na sześć ma problemy ze słyszeniem w jednym uchu, a u dzieci, których matki nie paliły w ciąży, występuje to dwukrotnie rzadziej.

Weitzman dodaje, że wielu nastolatków z łagodną utratą słuchu nie jest świadoma tego problemu, mimo że nawet łagodne zaburzenia słuchu są przyczyną skłonności do irytacji i problemów w szkole. Co więcej, istnieje ryzyko, że zdiagnozowane u młodej osoby lekkie zaburzenia słuchu nasilą się wraz z wiekiem.

Badacz słuchu, Abbey Berg z Pace University w Nowym Jorku uważa, że wyniki tych badań układają się w logiczną całość i zgadzają się z tym, co było wiadome dotychczas o ryzyku, na jakie jest narażony płód w okresie ciąży.

W papierosach znajduje się wiele toksyn, których wpływ na organizm nie jest jeszcze dokładnie poznany. Wiemy jednak, że palenie w ciąży wiąże się z całym wachlarzem przykrych konsekwencji i problemów.

Dzieci wystawione na takie ryzyko powinny móc liczyć na edukację i wsparcie od najmłodszych lat. Rodzice niech również rozpatrzą badania słuchu dla swojego potomstwa, jeśli wiadomym jest, że w trakcie ciąży palone były papierosy.

Komentarze do: Palenie w okresie ciąży - czego o nim nie wiemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz