Szukaj

Paciorkowce grupy B w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Niektórzy lekarze poddają kobiety w ciąży badaniom na obecność paciorkowców typu B. Może to wywołać Twój niepokój ale niepotrzebnie, gdyż oznacza to że lekarz podejmuje niezbędne środki ostrożności i jest to bardzo dobry sposób postępowania.Paciorkowce z grupy B mają niewiele wspólnego z paciorkowcami z grupy A, które powodują chorobę gardła. Paciorkowce typu B są bakteriami, które znajdują się w pochwie zdrowych kobiet. Dla nosicielek nie stanowią one żadnego zagrożenia - to około 10 do 35% pań, jednak gdyby w trakcie porodu dostały się one do organizmu kobiety mogłyby wywołać poważną infekcję u dziecka. Do nich można zaliczyć m.in zapalenie płuc, posocznice czy pojawienie się ryzyka przedwczesnego porodu.

Jeżeli należysz do tej niewielkiej grupy kobiet, które są nosicielkami paciorkowca typu B i ze względu na brak objaw nie wiesz o tym, lekarz może zalecić Ci takie badanie. Najczęściej wykonuje się je pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Badanie wykonane wcześniej nie będzie dokładne w oznaczeniu, kto będzie nosicielem paciorkowców w momencie porodu.


Powoli w szpitalach są dostępne szybkie testy wykrywające ten rodzaj paciorkowca. Testy te pozwalają na wykonanie badan przesiewowych, które dają wynik w przeciągu godziny. To oznacza, że w przyszłości nie trzeba będzie przeprowadzać badan między 35 a 37 tygodniem ciąży.

Jak wygląda badanie, które wykona Ci lekarz?


Jest ono podobne do pobierania wymazu z szyjki macicy. Wykonuje się wymaz z pochwy i odbytu. Kobiety które okażą się nosicielkami dostają w czasie porodu antybiotyk dożylny, dzięki czemu ryzyko zakażenia noworodka maleje do zera. Czasem zdarza się, że obecność paciorkowców wykrywa się w moczu ciężarnej, wtedy natychmiast poddaje się antybiotyk.

Jeżeli lekarz prowadzący nie zaproponuje Ci badania na obecność paciorkowca, Ty sama możesz mu to zaproponować. Musisz wiedzieć, że gdyby lekarz stwierdził w czasie porodu że takie ryzyko istnieje poda Ci on natychmiast antybiotyk w kroplówce. Poza tym większość lekarzy, jacy wiedzą iż kobieta urodziła wcześniej dziecko z infekcją paciorkowcem, nie bada ich pod tym kątem tylko od razu aplikują leczenie przed porodem.

Środki ostrożności jakie możesz podjąć to wykonanie badan na obecność paciorkowca i ewentualne podjęcie leczenia. To zniweluje ewentualne ryzyko, iż dziecko zostanie zarażone do minimum. A to przecież bardzo dużo.

Komentarze do: Paciorkowce grupy B w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz