Szukaj

Nowy test może wykryć śmiertelne nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Odkrycie to jest wynikiem wspólnego przedsięwzięcia Cottage Health System i College of Engineering będącego częścią University of California w Santa Barbara. Badacze i inżynierowie z tych dwóch ośrodków zidentyfikowali biomarkery które pomogą opracować test diagnostyczny służący do wykrywania stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży.Stan przedrzucawkowy jest związany z nadciśnieniem tętniczym u ciężarnych i stanowi potencjalne zagrożenie życia pacjentki i płodu. Na świecie dotyka około 5% ciężarnych.

Niebezpieczna komplikacja ciąży, jaką jest stan przedrzucawkowy, może być śmiertelna. Często jednak jest mylona z innymi problemami związanymi z ciążą, takimi jak: opuchlizna, ból żołądka, wysokie ciśnienie krwi.

Stan przedrzucawkowy może prowadzić do rzucawki. Śmiertelność wśród kobiet w ciąży z powodu rzucawki wynosi około 1,8% na świecie.

W trakcie dwóch lat naukowcy zebrali próbki osocza krwi od kobiet w ciąży z ciśnieniem w normie oraz od tych znajdujących się w stanie przedrzucawkowym. Posłużyły one do identyfikacji biomarkerów.


Otóż, chemicy z University of California w Santa Barbara rozwinęli proces separacji, by zbadać dokładnie ogromną ilość różnych cząsteczek obecnych w krwi i rozpoznać te, które są obecne tylko u pacjentek w stanie przedrzucawkowym.

W krwi pacjentek w stanie przedrzucawkowym odkryto antyciała nieobecne w krwi ciężarnych z prawidłowym ciśnieniem.

Wyniki wskazują, że nowy test diagnostyczny efektywnie odróżnia stan przedrzucawkowy od dolegliwości z podobnymi symptomami. W celu potwierdzenia wyników i opracowania testów potrzebne są jednak dalsze badania.

Doktor Alex Soffici, perinatolog odpowiedzialny za całość badań, podkreślił, że w wyniku wysiłków grupy naukowców, terapia dla pacjentek z groźnym nadciśnieniem jest bliższa opracowania.

Soffici: „Jesteśmy wdzięczni Cottage Health System i UCSB za docenienie ogromnej wartości współpracy pomiędzy naukowcami i lekarzami”.

Komentarze do: Nowy test może wykryć śmiertelne nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz