Szukaj

Nowe badania przekonują o niebezpieczeństwie picia alkoholu w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Badania Uniwersytetu w Menchesterze wykazały, że kobiety, które piją alkohol w umiarkowanym lub dużym stopniu w pierwszych okresach ciąży mogą spowodować uszkodzenie wzrostu i funkcjonowania ich łożyska – narządu odpowiedzialnego za dostarczanie wszystkich substancji potrzebnych niemowlęciu do życia aż do urodzenia.

Badania, finansowane przez British Medical Assocciacion i opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE, wykazały wpływ, jaki alkohol i jego główny toksyczny produkt rozpadu, aldehyd octowy wywierał na łożyska w pierwszych tygodniach ciąży - okresie kluczowym dla prawidłowego rozwoju trzech podstawowych warstw komórek zarodkowych, które rozwijają się u dziecka w narządy wewnętrzne.

W związku ze średnim i dużym stopniem spożycia alkoholu wzrost komórek łożyska został zmniejszony o połowę, podczas gdy komórki zapewniające przywiązanie łożyska do ciała matki pozostały nienaruszone. Natomiast alkohol w bardzo niskich stężeniach (równych połowie lub jednej dawce napoju) nie miał wpływu na ich wzrost lub funkcjonalność.

Dr Clare Tower, konsultantka ginekologii w szpitalu Central Manchester University Hospitals NHS Foundation Trust , powiedziała: “Mimo, że niski poziom alkoholu nie wywoływał szkodliwego wpływu, umiarkowany do wysokiego poziomu okazał się niszczący. Najbezpieczniejszą poradą kliniczną byłoby zgodzenie się z bieżącymi wytycznymi Royal College of Gyneacology and Obstetrics i powstrzymanie się od spożycia alkoholu w czasie ciąży. Spowodowane jest to faktem, że wciąż istnieje duże zamieszanie, w związku z ustaleniem, czym dokładnie są „jednostki” alkoholu i jak kontrolować ich spożycie u każdego z osobna.

Jane Brewin, Dyrektor Naczelny dziecięcego funduszu dobroczynnego Tommy, powiedział: „Często może upłynąć kilka tygodni zanim kobieta odkryje, że jest w ciąży, a te badania pokazują, że wstrzemięźliwość w piciu w tych ważnych pierwszych tygodniach może mieć wielki wpływ na rozwój dziecka.”

Wiele ciąż jest nieplanowana, ale dla tych, którzy świadomie planują założenie rodziny, te badania sugerują że kobiety powinny rozważyć abstynencję od napojów alkoholowych również przed zajściem w ciążę.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Nowe badania przekonują o niebezpieczeństwie picia alkoholu w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz