Szukaj

Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet będących w ciąży cierpi z powodu niewydolności szyjki macicy. Jest to schorzenie, które może spowodować wystąpienie przedwczesnego porodu. Jednak odpowiednio leczone nie musi się skończyć właśnie taką sytuacją.    
Czasami szyjka macicy jest bardziej wiotka i słabsza niż normalnie. Może to być wynikiem uszkodzenia przy wcześniejszych zabiegach, urazami spowodowanymi poprzednią ciążą, a także zaburzeniami hormonalnymi lub defektami wrodzonymi. Wraz ze wzrostem dziecka dziecka nacisk na szyjkę macicy jest większy, co może prowadzić do późniejszego poronienia. Takie powikłanie jest bardzo trudne do rozpoznania, choć niektórzy lekarze uważają z kolei, że diagnozuje się je zbyt często. Jeżeli kobieta była wcześniej w ciąży i donosiła do 14 tygodnia, ale potem doszło do spontanicznego pęknięcia błon płodowych lub bezbolesnego rozwarcia kanału szyjki macicy i w rezultacie do poronienia, przyczyną mogło być właśnie niewydolność szyjki macicy.

Objawy niewydolności szyjki macicy

  • Brunatne plamienia pojawiają się na skutek rozwierania szyjki macicy wraz z bólem kręgosłupa lub bólem w dolnej części brzucha
  • Brak bólu zazwyczaj przedwczesne rozwarcie występuje nagle i nie daje wcześniejszych objawów. Brak bólu to bardzo charakterystyczny objaw dla tego schorzenia, a zarazem najniebezpieczniejszy. Zazwyczaj jest już za późno, aby podjąć interwencje chirurgiczną i ocalić dziecko.

Metody leczenia


Szew: Założenie szwu na szyjkę macicy jest metodą bardzo skuteczną i w 80% przypadków pozwala uniknąć poronienia. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym .Zdaniem ginekologów najlepiej założyć go między 13 a 14 tygodniem ciąży. Krwawienie, ból brzucha lub pękniecie błon płodowych po zabiegu oznaczają, że się nie powiódł i że szew trzeba usunąć. W wypadku gdy zabieg zakończy się powodzeniem, szew ściąga się w 37-38 tygodniu ciąży i kończy udaną akcja porodową.

Pessar:
Inny sposób założenia na szyjkę macicy tzw. pessaru, czyli specjalnego krążka z tworzywa sztucznego. Jest to mniej inwazyjna metoda - pacjentki do zabiegu nie trzeba usypiać, a pessar łatwiej później usunąć niż szew. Krążek usuwa się po osiągnięciu dojrzałości płodu około 37 tygodnia ciąży. Z przeprowadzonych badań wynika, że powyższe metody są w równym stopniu skuteczne w leczeniu niewydolności szyjki macicy.

Bardzo ważne jest, aby każda kobieta mająca założony szew lub pessar w momencie przyjmowania do szpitala poinformowała o tym fakcie lekarza.

Poza tym lekarze swoim pacjentką zalecają odpoczynek. Zaniechanie uprawiania sportu, a także zrezygnowanie ze współżycia seksualnego do czasu rozwiązania.

Jeżeli we wcześniejszej ciąży miałaś problemy z szyjką macicy koniecznie powiedz lekarzowi o swoim przypadku. Ułatwi to kontrolowanie Twojej ciąży i szybsze podjęcie leczenia i środków mających na celu donoszenie ciąży przez Ciebie do samego końca.

Komentarze do: Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz