Szukaj

Nadmierne wydzielanie śliny i metaliczny smak w ustach w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Początek ciąży to niespodzianka i tajemnica, nikt nawet Ty sama często nie zdajesz sobie sprawy z nowego życia które właśnie w Tobie rośnie. Właśnie z tego powodu Twój organizm zaczyna zachowywać się inaczej niż do tej pory, a tym samym wysyła do Ciebie sygnały o maleństwie które w Tobie się zagnieździło.


 
Do jednych z takich niezbyt przyjemnych objawów należy mocne wydzielanie śliny przez Twoje ślinianki. Bardzo często zdarza się ono kobietą w pierwszym trymestrze ciąży. Zwykle kobiety, które cierpią na poranne nudności również uskarżają się na ślinotok. Nie musisz się martwić, że to spowoduje jakieś niebezpieczne następstwa poza tym, że może wzmóc poranne nudności oraz stać się nieprzyjemne w trakcie spożywania posiłków. Jest to krótkotrwały objaw ciąży i znika w pierwszych miesiącach. 
 
Jeżeli bardzo często dokucza Ci ślinotok możesz w jakiś sposób mu zaradzić między innymi myjąc często zęby pastą miętową. Pomocne może się też okazać płukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego miętowym płynem oraz żucie gumy miętowej bez cukru. Każda z tych czynności pomoże Ci nieco osuszyć jamę ustną.

Metaliczny smak w ustach
 
Masz wrażenie, że trzymasz w ustach małe monety? Otóż ten dość specyficzny posmak w ustach jest częstym, chociaż rzadko omawianym objawem ciąży. Za jego powstanie odpowiadają hormony - one to bowiem uczestniczą w kontrolowaniu zmysłu smaku, a kiedy ulegają pewnej modyfikacji np. na skutek miesiączki, ciąży zaczynają także szaleć Twoje kubki smakowe. Metaliczny smak w ustach powinien ustąpić lub złagodnieć w trakcie drugiego trymestru ciąży kiedy to hormony się uspokoją.
 
Jednak do tego czasu na pewno będziesz chciała w jakiś sposób uspokoić swoje hormony i zniwelować posmak w ustach, który uprzykrza Ci życie. 
 
  • Jedz owoce cytrusowe i pij lemoniadę
  • Ssij kwaśne landrynki 
  • Spożywaj kwaśne potrawy pod warunkiem, że Twój żołądek nie ma nic przeciwko. Usuwają one metaliczny posmak, a także wzmagają produkcję śliny co może zniwelować smak metalu w ustach.

Ponadto szczotkuj język po każdym posiłku, a jamę ustną płukaj roztworem soli kuchennej lub roztworem sody oczyszczonej, pomoże to zneutralizować pH w ustach . Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, może On zaleci Ci inny preparat, który pozwoli Ci uporać się z nieprzyjemną dolegliwością.

Komentarze do: Nadmierne wydzielanie śliny i metaliczny smak w ustach w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz