Szukaj

Na czym polega i jak wygląda dawstwo komórek jajowych?

Podziel się
Komentarze0

Zaawansowane metody leczenia niepłodności od wielu lat umożliwiają niepłodnym parom posiadanie potomstwa. Problemem u wielu kobiet pozostaje jednak brak zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Rozwiązaniem tej sytuacji może być otrzymanie komórki jajowej od dawczyni.

Oddanie komórek jajowych to forma dobrowolnej pomocy kobietom, które nie mogą mieć dzieci z powodu nieprawidłowego działania jajników. Nieprawidłowości te mogą być wynikiem przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników, skrajnie obniżonej funkcji jajnika czy też przebytego leczenia przeciwnowotworowego lub stan po operacjach jajników. Dawczynią komórki jajowej może zostać każda zdrowa kobieta w wieku 18-34 lat.

Limit możliwych do oddania komórek jajowych jest odgórnie ustalony. Liczba dzieci urodzonych z komórki jajowej od jednej dawczyni nie powinna przekraczać sześciu. Główną zasadą dawstwa komórek jajowych jak i nasienia jest zasada anonimowości. Zarówno biorczyni nie może poznać danych dawczyni oraz dawczyni nie może poznać danych biorczyni.

Jak wygląda procedura oddania komórek?

Cały proces można podzielić na cztery zasadnicze etapy (cztery wizyty w klinice) i trwa w sumie około miesiąca. W Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi procedura oddania komórek jajowych wygląda następująco:

Pierwsza wizyta ma na celu zebranie informacji na temat chętnej do dawstwa kobiety oraz szczegółowe badania mające określić czy może ona zostać dawczynią. Przeprowadzona zostaje rozmowa na temat stanu zdrowia, a także wykonywane są badania ginekologiczne oraz ultrasonograficzne (USG) macicy i jajników. Pobierana zostaje krew w celu wykonania szczegółowych badań w kierunku chorób zakaźnych oraz do badań genetycznych.


Na drugiej wizycie omawiane zostają wyniki przeprowadzonych wcześniej badań laboratoryjnych. Jeśli są pozytywne i kobieta spełnia wszystkie niezbędne kryteria, ustalona zostaje data następnej wizyty, na której rozpoczynają się przygotowania do pobrania komórek jajowych. Podawane wtedy zostają leki, które mają na celu przygotowanie jajników dawczyni do pobrania komórek jajowych. Kobieta musi brać leki zazwyczaj około 10 dni.


Pobranie komórki jajowej ma miejsce na czwartej wizycie, podczas krótkiego znieczulenia dożylnego. Jest to bezbolesny i prosty zabieg. Po 3 godzinach można już opuścić klinikę.

- Zakwalifikowana do dawstwa w naszej klinice kobieta może liczyć na pełną opiekę podczas trwania całego programu. Za poniesione koszty i niedogodności związane z badaniami oraz przyjazdami do kliniki, przewidujemy również rekompensatę finansową - mówi dr Michał Radwan z Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi.

Co najczęściej martwi dawczynie?


Jedną z najczęstszych trosk kobiet chcących zostać dawczyniami są możliwe skutki uboczne oddania komórek jajowych. Ryzyko powikłań po zabiegu jest bardzo niewielkie, zdarzają się niezwykle rzadko wśród osób z anatomicznymi nieprawidłowościami jajnika. Gdy dawczynią jest przebadana, zdrowa kobieta z prawidłową anatomią jajników ryzyko to jest jeszcze mniejsze. Jeśli już zdarzą się powikłania, są to: hiperstymulacja jajników, infekcje, krwiaki - jednak to ryzyko jest bardzo niewielkie.

- Prowadzimy dokładny wybór dawczyń poprzez szczegółowe badania, dokładnie oceniamy rezerwę jajnikową i stan zdrowia kobiety. Badania te pozwalają nam praktycznie do zera zminimalizować ryzyko powikłań - mówi dr Michał Radwan z Banku Komórek Jajowych kliniki Gameta w Łodzi.

Kobiety rozważające dawstwo często pytają również o możliwość posiadania własnego potomstwa po oddaniu komórek. Oddanie kilku komórek z pośród kilkuset tysięcy, jakie przechowywane są w jajnikach każdej kobiety, nie zmniejszy płodności ani szansy na posiadanie dzieci w przyszłości.

Więcej szczegółów, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie: www.bankkomorek.gameta.pl.

Komentarze do: Na czym polega i jak wygląda dawstwo komórek jajowych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz