Szukaj

Morderstwo i samobójstwo, czyli najczęstsze przyczyn zgonu kobiet ciężarnych

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w ciąży są bardziej zagrożone śmiercią w wyniku morderswa albo samobójstwa niż z powodu wielu powszechnych problemów zdrowotnych związanych z ciążą, stwierdzają badacze amerykańscy. Mniej więcej połowa z tych kobiet, które umierły gwałtowną śmiercią, miała jakiś rodzaj konfliktu ze swoim obecnym albo były partnerem, prowadzący do śmierci.


Badanie zostało opublikowane w magazynie Obstetrics & Gynecology.

W związku z tym, eksperci nawołują do większej kontroli nad domowymi konfliktami w okresie ciąży. Myślę, że w dalszym ciągu nie doceniamy za bardzo ryzyka morderstwa i samobójstwa w takiej sytuacji. Nadzór jest również słabszy od tego, który powinien być, mówi doktor Linda Chambliss ze szpitala St. Joseph’s Hospital and Medical Center w Phoenix, w Stanach Zjednoczonych. Doktor Linda Chambliss nie brała udziału w omawianym tutaj badaniu.

Badanie pokazuje, że około 3 na każde 100 000 kobiet ciężarnych albo mających jedno dziecko poniżej 1 roku życia, zostaje zamordowanych, a dwie na każde 100 000 kobiet zabija się same. Liczby te pochodzą z lat 2003 – 2007.

Naukowcy posłużyli się statystykami pochodzącymi z amerykańskich centrów Centers for Disease Control and Prevention’s National Violent Death Reporting System. Okazało się, że morderstwo i samobójstwo były powszechniejszymi przyczynami śmierci niż problemy zdrowotne związane z ciążą.


Na tę chwilę, mniej niż dwie kobiety na 100 000 umiera z powodu problemów zdrowotnych związanych z ciążą (krwotoki, niewłaściwe rozwinięcie łożyska, stan przedrzucawkowy – komplikacje związane z wysokim ciśnieniem krwi, które może pojawić się w czasie ciąży).


Doktor Christie Palladino, główna autorka badania, mówi, że poziom śmierci z powodu problemów zdrowotnych związanych z ciążą spadł w ostatnich dekadach, głównie dzięki postępom w medycynie.

Ale poziom urazów zdaje się pozostawać taki sam,
mówi Christie Palladino, specjalistka w dziedzinie ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Georgia Health Sciences University w Augusta.

Odkrycie to jest wstrząsające, ponieważ gwałtownej śmierci, w wyniku przemocy, można zapobiegać. Nawet jeśli liczby są względnie małe, to mówimy tutaj o czymś, czemu można zapobiec, wcale nie musi tak być, zgadza się doktor Linda Chambliss.

Niektóre kobiety są bardziej zagrożone śmiercią w wyniku przemocy. Kobiety, które umierają w wyniku samobójstwa, na przykład, częściej są białymi bądź rdzennymi Amerykankami, niezamężnymi, powyżej 40 roku życia. Starsze kobiety, a także poniżej 24 roku życia z kolei częściej padają ofiarą morderstwa, tak samo jak czarne Amerykanki oraz kobiety niezamężne.

National Violent Death Reporting System zawiera wszystkie rejestry gwałtownych zgonów, które dotyczą stanów objętych badaniem (dokładnie 17). Ale w niektórych przypadkach stan ciąży u ofiary nie był znany, więc Christie Palladino oraz jej koledzy takie rejestry wykluczyli z badania.

Doktor Christie Palladino mówi, że ciąża jest pierwszą okazją do zapobiegania samobójstwom i morderstwom, przede wszystkim tym, które są związane z domową przemocą, ponieważ kobiety w ciąży regularnie chodzą do lekarza. Powinniśmy interweniować, zanim dojdzie do nieszczęścia, podsumowuje badaczka.

Komentarze do: Morderstwo i samobójstwo, czyli najczęstsze przyczyn zgonu kobiet ciężarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz