Szukaj

Migrena a ciąża

Podziel się
Komentarze2

Bóle głowy dotyczą większości kobiet będących w ciąży. Stres, hałas, zmęczenie wszystkie te czynniki mają bardzo duży wpływ na pojawienie się tej uciążliwej dolegliwości. Nie oznacza to, że musisz cierpliwie znosić pojawiające się bóle głowy, istnieją skuteczne sposoby na to aby się z nimi pożegnać.     Migreny powoduje pulsujący, jednostronny ból głowy. Bólowi głowy towarzyszą często poty, mdłości i wymioty, a światło zwykle pogłębia dolegliwości, więc naturalnym odruchem jest pozostawanie w zaciemnionym pokoju. Nie jest znany prawdziwy mechanizm powstawania migreny, lekarze odkryli że w czasie napadu migreny naczynia te są bardziej rozszerzone. W niektórych przypadkach migreny wydają się mieć skłonność do występowania w rodzinach. Kobiety będące w ciąży przede wszystkim powinny zwrócić uwagę na leki, które przyjmują. Niektóre z nich nie są zalecane w ciąży, jest więc ważne, byś przed przyjęciem któregoś z nich poradziła się swojego lekarza lub farmaceuty.

Migreny często słabną w drugim i trzecim trymestrze ciąży. U połowy kobiet borykających się z migreną, schorzenie to w czasie ciąży ulega znacznej poprawie. Trzymaj się jednak z daleka od wszystkiego, co może wywołać atak, a jeśli nie uda Ci się uniknąć migreny, postaraj się najpierw spróbować terapii alternatywnej. Może to być odpoczynek czy masaż.


W zapobieganiu napadom migreny mogą okazać się skuteczne małe dawki aspiryny, są solidne dowody na to, że nie mają one negatywnego wpływu na nienarodzone dziecko. Paracetamol w okresie ciąży nie wiąże się z jakimkolwiek problemami dla dziecka, można go więc bezpiecznie stosować w leczeniu, ale można to przedyskutować ze swoim lekarzem. Jeżeli chorujesz na migrenę , poradź się swojego lekarza co do leczenia, zanim jeszcze zajdziesz w ciąże. To pozwoli odpowiednio przygotować Ci się do walki z bólem już w trakcie trwania ciąży. Kobiety z migreną nie powinny przyjmować dwuskładnikowych (zawierających estrogen) tabletek antykoncepcyjnych. Zaostrzają one ból migrenowy.

W wypadku, kiedy dopadną Cię „zwykle bóle” głowy istnieje kilka sposobów skutecznego radzenia sobie z nimi:

  • Zrelaksuj się, odpocznij w cichym zaciemnionym pokoju
  • Weź ciepłą kąpiel. Pamiętaj, żeby nie siedzieć w wannie dłużej niż 15 minut.
  • Połóż na głowie zimny okład.
  • Zdarza się, że ulgę może przynieść Ci łagodny masaż. Kolistymi ruchami bólu głowy masuj twarz, zaczynając od czoła, a na skroni kończąc.

Komentarze do: Migrena a ciąża (2)

tatianna1
tatianna1 13-06-2011 10:18

dla mnie była łaskawa

1

Ja chorowałam na migrenę dość długo, przyjmowałam Sumamigren, byłam pod stałą kontrolą neurologa...też bardzo się obawiałam jak to będzie wyglądać w ciąży. ale chyba ktos wysłuchal moich próśb bo bóle faktycznie były, al... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
dunin
dunin 16-05-2011 10:55

Migrena w ciaży

1

Ja na szczęście należę do tych szczęśliwców, którym migrena w ciąży odpuściła. Strasznie się tego bałam, bo zwykle mam silne napady z aurą i bez tryptanów (Sumamigrenu) nie da się tego w żaden sposób okiełznać. Ale uspok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze