Szukaj

Łożysko przodujące

Podziel się
Komentarze0

Łożysko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest ono bardzo ważne dla rosnącego płodu wewnątrz macicy, gdyż dostarcza tlen i substancję pokarmowe oraz pełni funkcje tarczy ochronnej przed niektórymi zarazkami. Pomimo tego, że łożysko jest ważnym organem w przebiegu ciąży mogą wystąpić różne komplikacje z nim związane.Co to jest łożysko przodujące?

Kiedy łożysko umieszczone jest w dolnej części macicy i zasłania drogę do jej ujścia wewnętrznego wtedy mówimy o łożysku przodującym. Stanowi ono poważny problem, gdyż doprowadza do krwotoków ok 30 tygodnia ciąży.

Co pozwala na wykrycie tego schorzenia?

Badanie USG (ok 20 tygodnia ciąży) jest najlepszym sposobem na wykrycie umiejscowienia łożyska. Czasem nisko położone łożysko w większości przypadków przesuwa się ku górze. Dlatego łożysko przodujące jest spotykane u ok. 1% kobiet w ciąży.

Jakie jest ryzyko wystąpienia łożyska przodującego u kobiety?


Kobieta, która miała wcześniej takie schorzenie znajduję się w grupie zwiększonego ryzyka. Związane jest to z wystąpieniem pewnych zmian w błonie śluzowej macicy.  To samo jest z kobietami, które miały poród przez cesarskie cięcie lub były zapłodnione in vitro. Ciąża mnoga również niesie większe ryzyko na to schorzenie, gdyż łożysko jest większe niż podczas pojedynczej ciąży. Zabieg łyżeczkowania, również może być powodem złego umiejscowienia łożyska podczas kolejnej ciąży.

Objawy łożyska przodującego

Najczęstszymi objawami są bolesne i obfite krwawienia z pochwy. Krwawienie wraz z rytmicznymi skurczami może pojawić się ok 30 -34 tygodnia ciąży. W takim wypadku każda kobieta powinna skontaktować się z lekarzem. Takie ułożenie łożyska jest niebezpieczne zarówno dla matki jaki i dziecka. Lekarza zazwyczaj zaleca dużo odpoczynku, zakaz współżycia oraz uprawiania sportów, które mogłyby uszkodzić łożysko. W razie dużego krwawienia może on skierować przyszłą mamę do szpitala, w którym najprawdopodobniej zostanie ona aż do porodu.

Ułożenie łożyska blisko szyjki macicy uniemożliwia poród naturalnymi metodami. W takich warunkach zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia.

Komentarze do: Łożysko przodujące

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz