Szukaj

Łożysko

Podziel się
Komentarze0

Matka przez dziewięć miesięcy zaopatruje swoje dziecko we wszystkie ważne składniki, które pozwalają mu się rozwijać. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanemu organowi płodowemu, czyli łożysku. Organ ten nie tylko dostarcza płodowi tlen, pokarm ale również stanowi tarcze ochronna przed większością bakterii.Kiedy powstaje i z czego składa łożysko?

Organ ten tworzy się przez pierwsze 16 tygodni ciąży. Jest on łącznikiem pomiędzy organizmem matki a rozwijającym się dzieckiem. Łożysko składa się z sieci naczyń krwionośnym pochodzących z organizmu płodu, które wszczepia się w ściny macicy na początku ciąży. Jest ono w kształcie dysku, który w początkowym stadium stanowi 60% powierzchni macicy, zaś wraz z rozwojem płodu zmniejsza się. Dopiero w czwartym miesiącu ciąży łożysko jest w pełni dojrzałe. Dzięki pępowinie organ ten połączony jest z płodem. W przypadku ciąży bliźniaczej może występować jedno łożysko, jednak każde z osobna dziecko połączone jest do niego oddzielną pępowiną.

Jaką pełni funkcję łożysko?

Łożysko zaopatruje dziecko w tlen i substancję pokarmowe. Chroni je także przed bakteriami, produktami przemiany materii matki oraz przed przyprawami. Nie zabezpiecz jakby to się wydawało przed małymi wirusami, alkoholem, nikotyną, narkotykami. Wszelki używki docierają do łożyska przez krew matki szkodząc dziecku. Kobieta paląca w ciąży powoduje, że jej dziecku dostarczane jest mniej tlenu. Większość leków, również przenika do krwi maleństwa, dlatego należy każde używanie lekarstw konsultować z lekarzem.Od czego zależy rozmiar łożyska?

Wszystko zależny od tego jak rozwija się ciąża oraz od wielkości płodu. Zazwyczaj duże łożysko świadczy o tym, że dziecko urodzi się o większej masie. Małe natomiast dostarcza mniej substancji pokarmowych, więc dziecko raczej urodzi się mniejsze. Często mały rozmiar łożyska jest spowodowany paleniem prze kobietę w ciąży papierosów. Wszelkiego rodzaju choroby przyszłej mamy np. nadciśnienie , cukrzyca czy jakieś wirusowe infekcję mogą również spowodować gorszy rozwój łożyska. Rozmiar łożyska jest bardzo ważny, gdyż to ono dostarcza najpotrzebniejszych składników pokarmowych oraz tlen nienarodzonemu dziecku.Możliwe komplikację związane z łożyskiem

Łożysko przodujące jest jedną z możliwych komplikacji jakie mogą wystąpić w ciąży. Związane jest to z umiejscowieniem łożyska. Kiedy zagnieżdża się ono w dolnej części macicy i zakrywa po części lub całkowicie wejście do jej szyjki mówimy wtedy o łożysko przodującym.  W takim wypadku mogą wystąpić krwawienia oraz nie możliwe jest rodzenie dziecka w naturalny sposób. Jest to nie częste zjawisko wśród kobiet w ciąży, kiedy jednak niewykluczone, że kobieta będzie musiała pozostać do porodu w szpitalu.

Przedwczesne odklejanie łożyska to kolejna komplikacja związana z tym organem, która może wystąpić w ciąży. Łożysko w takim wypadku odkleja się od ścian macicy przed porodem. Towarzyszy temu bardzo silny ból oraz czasem krwawienie. Jest to bardzo poważna i zagrażająca życiu matki oraz dziecka komplikacja w ciąży. Dlatego kobieta musi być pod stała opieką lekarza.

Łożysko jest organem w którym odkłada się włóknik i sole wapnia. Starzenie się łożyska w ciąży może mieć miejsce wtedy, gdy kobieta nałogowo pali papierosy, występują u niej choroby takie jak np. nadciśnienie czy źle się odżywia. W takim wypadku dziecko może otrzymywać mniej tlenu i pokarmu, dlatego musi być ono pod sałatą kontrolą lekarską aby zmniejszyć powikłania w rozwoju płodu.

Wszystkie komplikację związane z łożyskiem lekarz może stwierdzić po badaniu USG. Ważne jest aby regularnie poddawać się temu badaniu i dbać o siebie w ciąży, gdyż od tego zależy rozwój nienarodzonego dziecka.

Komentarze do: Łożysko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz