Szukaj

Leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu może mieć wpływ na poprawę zdrowia płodu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy donoszą, że leczenie u kobiet w ciąży w stanie przedrzucawkowym łagodnych zaburzeń oddychania w czasie snu, za pomocą wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, ma pozytywny wpływ na poziom aktywności płodu, czyli wskaźnik dobrego stanu jego zdrowia. Badania przeprowadzono pod przewodnictwem dr Colina Sullivana, a ich wyniki zostały opublikowane w styczniowym numerze czasopisma „SLEEP”.Przeprowadzone badania składały się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmował monitorowanie poziomu aktywności płodu u 20 zdrowych kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

W kolejnej fazie naukowcy mierzyli nocną aktywność płodu u 20 kobiet z umiarkowanymi do ostrych objawami stanu przedrzucawkowego. Grupa 20 kobiet, nie wykazujących tych symptomów, utworzyła grupę kontrolną.

Ostatnia część badań polegała na przeprowadzaniu pomiarów nocnej aktywności płodu u 10 kobiet z umiarkowanymi do ostrych objawami stanu przedrzucawkowego.


W czasie pierwszej nocy naukowcy nie zastosowali leczenia, natomiast podczas drugiej wykorzystano metodę polegającą na wytworzeniu stałego dodatniego ciśnienia w jamach nosowych.

Wyniki wskazują na to, że średnia ilość ruchów wykowanych przez płody wzrosła z poziomu 319 ruchów w ciągu jednej nocy bez zastosowania leczenia do 592 w czasie kolejnej, podczas której wykorzystano metodę leczenia za pomocą wytworzenia stałego dodatniego ciśnienia.

W ciągu pierwszej nocy ilość ruchów płodu malała systematycznie o 7,4 ruchu na godzinę. Natomiast pomiary, przeprowadzone w czasie drugiej nocy, wykazały wzrost ilości poruszeń płodu o 12,6 ruchu na godzinę.

Według badaczy stan przedrzucawkowy występuje u ponad 5 procent kobiet w ciąży i jest groźny zarówno dla ciężarnej, jak i dla płodu, jako czynnik ryzyka zahamowania wzrostu płodu. Początek choroby wiąże się z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i obecnością białka w moczu po 20 tygodniu ciąży.

Komentarze do: Leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu może mieć wpływ na poprawę zdrowia płodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz