Szukaj

Latanie samolotem w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobiety bardziej aktywne i lubiące podróżować często w ciąży nurtuje pytanie czy mogą używać jako środka transportu samolot? Większość lekarzy jest zgodnych co do odpowiedzi, która jest twierdząca. Podróże lotnicze zazwyczaj nie stanowią problemu w czasie ciąży jeżeli nie jest ona w żaden sposób zagrożona. Istnieje jednak kilka porad jakie przyszła mama powinna wziąć sobie do serca przed każda podróżą samolotem.


Linie lotnicze w swoim regulaminie zastrzegają sobie zazwyczaj procedury jakie musi spełnić kobieta w ciąży zanim wsiądzie na pokład samolotu. Przeważnie w większości regulaminach widnieje termin, do którego przyszła mama może podróżować i jest to 36 tydzień ciąży. Po tym czasie kobieta może nie zostać wpuszczona do samolotu. Ważne jest także zaświadczenie lekarskie, które zawsze jest sprawdzane na lotnisku. Dlatego przed każdą podróżą należy wybrać się do lekarza, który zaświadczy, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań do latania samolotem. Takie procedury zastrzegają sobie linie lotnicze.

Natomiast lekarze odradzają podróżowania w przypadku:

1. Zaawansowanej ciąży, gdyż grozi to przedwczesnym porodem. Zbyt długie siedzenie w pozycji skurczonych nóg źle wpływa na krążenie może to doprowadzić do niedotlenienia płodu. Również zmiana ciśnień przy starcie i lądowaniu może mieć niekorzystny wpływ na kobiete w późnych tygodniach ciąży.

2. Występujących problemów ze zdrowiem kobiety np. ciężarna z cukrzycą, zakrzepicą żył, z problemami ciśnieniowymi czy mająca przodujące łożysko. Odradza się również latanie samolotami kobiecie z anemią oraz stanem przedrzucawkowym.

3. Ciąży mnogie są kolejnym elementem wykluczającym podróże samolotem.

4. Wystąpienia we wcześniejszej ciąży porodu przedwczesnego, poronienia czy innych problemów.

W przypadku wyżej wymienionych punktów  kobieta nie powinna ryzykować wybrania się w podróż samolotem.

Zobacz również:



Oczywiście lot zagranice wiąże się z innymi dodatkowymi problemami. Dlatego cała podróż powinna zostać skrupulatnie zaplanowana:

1.    Najlepiej jakby przyszła mama upewniła się gdzie w razie wypadku znajdują się oddziały położnicze.
2.    Powinna również zabrać ze sobą całą dokumentację związaną z ciążą.
3.    Do kobiety należy sprawdzić czy ubezpieczenie podróżne zawiera zapisy dotyczące komplikacji spowodowanych ciążą.
4.    Zaplanowany lot nie powinien być dłuższy niż 4 godziny.
5.    Ważne jest ubranie się w wygodną odzież i obuwie. Pończochy przeciwżylakowe będą odpowiednio chronić przed powstaniem zakrzepów.

Rady jak powinna zachowywać się kobieta w samolocie:


1.    W samolocie ważne aby kobieta siedziała koło wyjścia, gdyż często będzie musiała korzystać z toalety.
2.    Ruszanie nogami poprawi krążenie w czasie długiego siedzenia.
3.    Jeżeli jest to możliwe przyszła mama powinna jak najwięcej chodzić, żeby rozprostować nogi. Pozycja skurczowa jest nie zbyt dobra dla ciężarnej.
4.    Przyszła mama powinna pić dużo napojów aby się nie odwonić w czasie podróży szczególnie, że w samolocie jest suche powietrze.

Trzeba podkreślić, że najlepszym okresem kiedy kobieta może wybrać się w podróż jest okres pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży. Wtedy taka podróż nie odbija się na rozwijającym się dziecku. Początek ciąży kiedy rozwijają się narządy dziecka jest złym momentem na latanie samolotem z powodu różnicy ciśnień. Może to wywołać nawet poronienie. Tak samo jest z końcowymi miesiącami, gdyż grozi to przedwczesny porodem. Przyszła mama powinna unikać również lotów z przesiadkami, które są męczące. Tak czy inaczej jeżeli będzie to możliwe lepiej jak przyszła mama nie będzie narażała się na niepotrzebny stres związany z podróżą.

Komentarze do: Latanie samolotem w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz