Szukaj

Lampka wina w ciąży? Skończmy z mitem

Podziel się
Komentarze1

Czas ciąży to okres wielkiej radości ale również niepokoju. W Twoim organizmie następują bardzo poważne zmiany które wynikają z pojawienia się w Twoim brzuchu nowego lokatora. Obok Ciebie pojawiają się osoby, jakie doradzają Ci co powinnaś jeść, na co uważać a z czego zrezygnować. W poniższym artykule zastanowimy się nad wpływem alkoholu na Twoja ciąże i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie trapiące Cię pytania.Niestety od razu musisz wiedzieć, że mitem jest iż nawet jedna lampka wina nie zaszkodzi Twojemu maleństwu. Wśród wielu kobiet istnieje silnie wpojone hasło, że niewielka ilość alkoholu w trakcie ciąży pomaga, a nie szkodzi dziecku co oczywiście jest nieprawdą. Szacuje się, że aż 30% kobiet będących w stanie błogosławionym sięga po alkohol.

Musisz wiedzieć, że wypity alkohol nawet w małych ilościach krąży w Twoim krwiobiegu, przenika przez łożysko i trafia do dziecka. Organizm dopiero co rozwijającego się małego człowieka nie umie bronic się przed ta substancja co w konsekwencji prowadzi do tego, że ono również spożywa alkohol.

Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży powoduje bardzo groźne konsekwencje dla dziecka między innymi jest to:
  • Wady serca
  • Wady nerek
  • Niska waga urodzeniowa
  • Opóźnienie wzrostu
  • Przedwczesny poród lub wystąpienie poronienia
  • Kłopoty ze wzrokiem i słuchem
  • Wystąpienie Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)
Dużą uwagę przykłada się do płodowego zespołu alkoholowego, jaki występuje u dzieci których matki spożywały napoje alkoholowe. FAS powoduje pojawienie się takich zaburzeń, jak problemy z pamięcią, nadpobudliwość, gwałtowne wybuchy gniewu, wady układu kostno-mięśniowego, nadwrażliwość na dźwięk i dotyk, skłonność do uzależnień. Nie jest tak, że każda kobieta będąca w ciąży urodzi dziecko z płodowym zespołem alkoholowym ale ryzyko wystąpienia tych grupy zaburzeń jest bardzo duże dlatego warto zrezygnować z tej używki.

Biorąc pod uwagę ogromne ryzyko pojawienia się tych zaburzeń u maleństwa, zaprzestanie spożywania alkoholu na okres ciąży nie jest bardzo dużym poświęceniem. Zdrowe dziecko jest bowiem ważniejsze niż chwila relaksu przy lampce wina. Musisz mieć świadomość, że schorzenia jakie mogą się pojawić u Twego dziecka nie znikają wraz z wiekiem, a konsekwencje Twojego picia alkoholu dziecko będzie ponosiło przez całe życie.

Komentarze do: Lampka wina w ciąży? Skończmy z mitem (1)

wiola__
wiola__ 29-06-2011 20:43

I wszystko jasne

1

Juz wiem skad ta wada wzroku.... to nie ksiazki pochlaniane po nocach z latarka pod koldra juz w dziecinstwie, tylko mamine ciagoty, bo reszta wyszla raczej odwrotnie... Waga prawie 5 kilo, porod 2 tyg. po terminie, zadn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze