Szukaj

Kwas walproinowy przyjmowany w ciąży wpływa na IQ dziecka

Podziel się
Komentarze0

Według badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie The Lancet Neurology, przyjmowanie w czasie ciąży kwasu walproinowego, stosowanego w leczeniu padaczki, wpływa na IQ dziecka aż do 6 roku życia. Badania opublikowane w 2009 r. wykazały, że przyjmowanie kwasu walproinowego przez ciężarne ma wpływ na IQ dzieci po trzech latach od narodzin.Najnowsze badania przeprowadzono na tej samej grupie dzieci, których matki w czasie ciąży zażywały jeden z czterech leków przeciwpadaczkowych, w tym kwasu walproinowego.

Dzieci były starsze, więc tym razem możliwe było zbadanie szerszego zakresu funkcji poznawczych, takich jak rozwój werbalny czy pamięć.

Zbadano również, w jaki sposób przyjmowanie kwasu foliowego w czasie ciąży wpływa na IQ i umiejętność logicznego rozumowania u dzieci.

W latach 1999-2004 grupa naukowców z Emory University (USA) pod przewodnictwem Kimford Meador przeprowadził badania z udziałem 305 ciężarnych Amerykanek i Brytyjek, z których każda zażywała tylko jeden lek przeciwpadaczkowy (kwas walproinowy, karbamazepinę, lamotryginę lub fenytoinę).


W wieku sześciu lat dzieci kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały kwas walproinowy, miały niższe IQ (o 7 do10 punktów) niż w przypadku zażywania pozostałych leków. Zaobserwowano również negatywny wpływ leku na pamięć i umiejętności werbalne.

Im większe dawki substancji przyjmowały ciężarne, tym większy jej wpływ zaobserwowano u dzieci.

Jednak badania wykazały również, że IQ dzieci, które były wystawione na działanie wspomnianych leków, może wzrastać z wiekiem oraz że przyjmowanie kwasu foliowego przez ciężarne może mieć pozytywny wpływ na IQ dzieci.

W niektórych przypadkach kwas walproinowy jest jedynym skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym, więc odkrycia dotyczące dawkowania leku oraz kwasu foliowego mogą okazać się niezwykle istotne.

Według Meadora badania te wykazały, że kwas walproinowy negatywnie oddziałuje na IQ dziecka nie tylko w najwcześniejszym okresie życia.

Poziom inteligencji w wieku 6 lat pozwala przewidzieć, jakie IQ będzie miała dana osoba w dorosłym życiu, więc wyniki badań mogą oznaczać, że negatywny wpływ substancji na inteligencję i funkcje poznawcze jest długotrwały.

Naukowiec podkreśla, że potrzebne są dalsze badania dotyczące przyjmowania leków przeciwpadaczkowych przez ciężarne, ponieważ wiele kobiet nie ma możliwości ich odstawienia na czas ciąży.

Komentarze do: Kwas walproinowy przyjmowany w ciąży wpływa na IQ dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz