Szukaj

Krwotok poporodowy po pierwszej ciąży nie wpływa na późniejszą płodność

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, krwotok po pierwszym porodzie nie ma żadnego znaczącego wpływu na płodność, ale kobiety, u których silne krwawienie wystąpiło podczas cesarskiego cięcia, mają mniejsze szanse na ponowne zajście w ciążę.W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost przypadków krwotoku poporodowego, czyli sytuacji, w której dochodzi do utraty ponad pół litra krwi.

Jest to związane między innymi ze wzrostem zagrożeń ciąży powodowanych przez samą kobietę oraz z ilością cesarskich cięć.

U pacjentek, które poddały się temu zabiegowi chirurgicznemu, ryzyko krwotoku jest wyższe niż u kobiet, które rodziły siłami natury.

Wyniki te są rezultatem ponad 20-letnich badań przeprowadzonych w szkockim szpitalu położniczym w Aberdeen. Spośród prawie 35 tysięcy przypadków krwotok poporodowy występował u 10% pacjentek. 

Ryzyko to było znacznie wyższe u kobiet, które były w dojrzałym wieku, paliły bądź ich współczynnik BMI przekraczał granicę prawidłowej wagi.


Wszystkie pacjentki były szczegółowo monitorowane przez minimum 5 lat, tak aby określić, czy zaszły one w następną ciążę. Następnie porównano dane kobiet, u których poród przebiegł bez komplikacji z tymi, u których doszło do krwotoku.

Naukowcy odkryli, iż w kontekście możliwości poczęcia drugiego dziecka nie było żadnej istotnej różnicy pomiędzy tymi dwoma grupami.

Natomiast, gdy dokładnie przyjrzano się grupie kobiet po przebytym krwotoku, stwierdzono, iż komplikacja ta wpłynęła na możliwości poczęcia następnego dziecka u tych pacjentek, które urodziły dzięki cesarskiemu cięciu – aż 41,5% z nich nie mogło ponownie zajść w ciążę.

Ponadto zauważono, iż silne krwawienie po pierwszym porodzie zwiększa prawie trzykrotnie ryzyko ponownego wystąpienia tej komplikacji podczas drugiej ciąży.

Mimo to, jak wyjaśnia Gail Fullerton ze szpitala w Aberdeen, należy podkreślić fakt, iż krwotok poporodowy nie powinien być powodem większych obaw, jeśli chodzi o przyszłą płodność.

“Należy dokonać dokładniejszych badań w celu ustalenia, dlaczego spada ilość następnych ciąż u kobiet, które przeszły krwotok po cesarskim cięciu”, dodaje Fullerton.

Chociaż krwotok poporodowy nadal pozostaje główną przyczyną śmierci wśród ciężarnych kobiet, to można zauważyć wyraźną poprawę w jakości praktyk położniczych.

Co więcej, każda kobieta, która cierpiała z powodu silnego poporodowego krwawienia, powinna skonsultować się z lekarzem w sprawie sposobu urodzenia ewentualnego następnego dziecka.

Komentarze do: Krwotok poporodowy po pierwszej ciąży nie wpływa na późniejszą płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz