Szukaj

Kontroluj wagę w ciąży – unikniesz problemów w przyszłości

Podziel się
Komentarze0

Otyłość, nazywana od dłuższego czasu największym światowym kryzysem zdrowotnym, wydaje się rosnąć w zastraszającym tempie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, iż 1,4 miliarda osób dorosłych ma nadwagę, a ponad pół miliarda jest otyła (BMI 30 i więcej) w skali całego świata (dane na 2008). Prawie jedna trzecia dorosłych Amerykanów wykazała oznaki otyłości na przełomie lat 2009/2010, zgodnie z danymi CDC (Centers for Disease Control and Prevention).Problem dotyczy również kobiet w ciąży. Powszechnie mówi się, iż ciężarne powinny jeść zdrowo i dużo, aby płód rozwijał się prawidłowo.

Jednak, jak wykazały najnowsze norweskie badania przedstawione w Acta Obestricia et Gynecologica Scandinavica, kobiety, które przybrały w trakcie ciąży więcej niż 16 kg, znacznie zwiększają dla siebie ryzyko użycia kleszczy w czasie porodu lub konieczności zastosowania cesarskiego cięcia.

- Badanie analizuje BMI sprzed ciąży i przyrost masy w trakcie jej trwania oraz ustala potencjalne ryzyko przeprowadzenia cesarki - mówi dr Nils-Haldvan Morken z University of Bergen w Norwegii. - To ważne, by ustalić wpływ otyłości na pojawianie się problemów zdrowotnych, zwłaszcza u kobiet w wieku rozrodczym.


Zespół naukowców wykorzystał dane uzyskane od uczestników MoBa, tj. Norwegian Mother and Child Cohort Study. Przyjrzano się informacjom na temat kobiet rodzących pomiędzy 1999 i 2008 rokiem. W sumie, dane objęły 90 700 kobiet, 108 000 dzieci oraz 71 000 ojców.

Naukowcy wyeliminowali z analiz grupę 50 416 pań, które urodziły jedno dziecko i u których w trakcie ciąży wystąpiły dolegliwości takie jak: stan przedrzucawkowy, nadciśnienie, cukrzyca, cukrzyca ciążowa.

Wyniki pokazują, że kobiety z nadwagą i otyłością podczas ciąży są w grupie zwiększonego ryzyka cesarskiego cięcia.

Wskaźnik BMI na poziomie 40 przed ciążą wiąże się z największym ryzykiem konieczności zastosowania porodu próżniowego i cesarskiego cięcia.

Kobiety, które w trakcie ciąży przybrały na wadze ponad 16 kg, są bardziej zagrożone użyciem kleszczy, porodem próżniowym i cesarskim cięciem, i to niezależnie od wagi sprzed ciąży.

Naukowcy odkryli również, iż otyłe panie rodzą zazwyczaj większe dzieci.

Dr Morken, główny autor powyższych badań podsumowuje, iż przyrost masy ciała powyżej wspomnianych 16 kg jest niezależnym czynnikiem konieczności zastosowania porodu próżniowego i cesarskiego cięcia.

Ważną kwestią jest uświadomienie lekarzy położników, jaki wpływ na zdrowie i ewentualną ciążę ma wysokie BMI danej kobiety, by mogli oni z kolei właściwie poinstruować swoje pacjentki i panie zastanawiające się nad zajściem w ciążę.

 

Komentarze do: Kontroluj wagę w ciąży – unikniesz problemów w przyszłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz