Szukaj

Kłopoty przy oddawaniu moczu w ciąży

Podziel się
Komentarze2

W czasie ciąży w układzie moczowo- płciowym zachodzi wiele zmian. Rosnąca macica zaczyna naciskać na moczowody co zwalnia przepływ moczu. Często taki ucisk na pęcherz moczowy wywołuje uczucie częstego parcia na mocz. Takie zjawisko ma zazwyczaj miejsce w pierwszych oraz ostatnich  miesiącach ciąży.


Kłopoty przy oddawaniu moczu zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Szczególnie kobiet zagrożona jest wtedy na odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz na wszelkiego rodzaju zapalenia. Jest to spowodowane tym iż pęcherz pod wpływem progesteronu rozluźnia się co sprzyja wzmożonej produkcji moczu.

W czasie ciąży problemem mogą być także zapalenia pochwy, które objawiają się obfitymi upławami w kolorze jasnożółtym bądź zielonym oraz występującym przy tym swędzeniem i pieczeniem miejsc intymnych.

Częstomocz u kobiety ciężarnej

Główną przyczyną zmiany w organizmie przyszłej mamy to rosnący płód w macicy. Dlatego już od pierwszych tygodni zapłodnienia może towarzyszyć kobiecie częstomocz.  W czasie ciąży wzrasta produkcja moczu, gdyż nerki oprócz własnych produktów przemiany materii filtrują również organizm rozwijającego się dziecka.

Dlaczego tylko w pierwszych miesiącach występuje częstomocz?


Jest to związane z rosnącą macicą, która w pierwszych miesiącach naciska na pęcherz. Potem macica przemieszcza się wyżej do jamy brzusznej i parcie na pęcherz znika. Jest to w okolicach 4 miesiąca ciąży. Częstomocz powraca jednak w ostatnich miesiącach ciąży, gdyż główka dziecka ustawia się w miednicy i ponownie naciska na pęcherz.


Jakie są komplikację związane z moczem w czasie ciąży?

Ucisk pęcherza i moczowodów w czasie ciąży może doprowadzić do zastoju moczu a tym samym doprowadzić do zakażenia dróg moczowych. Infekcje często dotykają cewki moczowej i pęcherza moczowego. Bywa czasem, ze infekcja rozszerza się na górne drogi i doprowadza do zapalenia miedniczkowego nerek. Takie zapalenie bywa groźne bo upośledza pracę nerek i może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia ciąży.

Zapalenie pęcherza to kolejna dolegliwość jaka może nas złapać w czasie ciąży. Charakterystyczne objawy tego zapalenia to:

  • bolesne parcie na pęcherz
  • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
  • częstomocz
  • czasem występuje krew w moczu i gorączka.
Kiedy takie objawy pojawią się należy skontaktować się z ginekologiem bądź urologiem. Aby jednak zapobiegać wystąpieniu infekcji należy przynajmniej raz w miesiącu robić badania moczu aby mieć nad nim kontrolę. Dobrze jest także wypijać dużo płynów, wszelkiego rodzaju wody lub soków naturalnych. Nie wolno również trzymać moczu zbyt długo, gdyż sprzyja to rozwojowi bakterii.

Glukoza w moczu

W czasie ciąży nasze nerki pracują szybciej, dlatego zawartość glukozy w moczu wzrasta. Niewielkie stężenia cukru w moczu jest rzeczą naturalną więc nie trzeba się zbyt przejmować. Kiedy jednak poziom glukozy jest bardzo wysoki i utrzymuje się stosunkowo długo może to być objawem cukrzycy ciążowej. Lekarz wtedy zaleca przeważnie niskocukrową dietę aby zapobiec tej dolegliwości.

Ważne jest aby kobieta w czasie ciąży przynajmniej raz w miesiącu monitorowała mocz i krew, gdyż może to zapobiec powstaniu wielu infekcją, które powodują dyskomfort w czasie ciąży i mogą zagrażać zdrowiu kobiety i dziecka.

Komentarze do: Kłopoty przy oddawaniu moczu w ciąży (2)

krychaa
krychaa 09-01-2011 09:20

ProUro

2

kobiety w ciąży często mają różne dolegliwości ze strony pęcherza, ja też tak miałam. mój ginekolog kazał mi profilaktycznie brać Prouro z żurawiną i wit. C, bo powiedział, że te kapsułki zawierają najwięcej PAC - czyli ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze