Szukaj

Kiedy czar pryska a zaczynają się wymioty...

Podziel się
Komentarze0

Choć nie wiadomo dokładnie, skąd się biorą, potrafią zakłócić nawet największą radość z oczekiwania dziecka. Wymioty i nudności w czasie ciąży nie oszczędzają przyszłych mam. W skrajnych przypadkach torsje mogą wystąpić nawet do 50 razy w ciągu dnia.

Kiedy czar pryska a zaczynają się wymioty...

Kobiety w ciąży miewają różne objawy, jednak aż 80% z nich skarży się na nudności. Bardzo często dochodzą do tego wymioty. Niestety, rozwój i przebieg choroby jest trudny do ustalenia. U każdej kobiety może on bowiem wyglądać zupełnie inaczej. Jednak, jak podkreśla Ernst Beinder, dyrektor jednej z berlińskich klinik uniwersyteckich, poranne nudności są czymś normalnym i nie zagrażają zdrowiu dziecka.

W poszukiwaniu przyczyn

Lekarze do dziś nie potrafią wskazać jednoznacznej przyczyny występowania nudności i wymiotów w ciąży. Ponieważ jednak te objawy pojawiają się głównie w pierwszych tygodniach ciąży, przypuszcza się, że może je powodować hormon hCG. W organizmie przyszłej mamy jest on produkowany w dużych ilościach aż do 14. tygodnia ciąży. Na skutek tego zwiększa się ilość kwasów żołądkowych, a procesy trawienne zachodzą wolniej - zarówno jedno, jak i drugie powoduje mdłości. Poziom hormonu hCG u kobiet w bliźniaczej ciąży jest jeszcze wyższy, co wyjaśniałoby ich nasilone dolegliwości. Jedno pytanie pozostaje jednak bez odpowiedzi: dlaczego są kobiety, u których ciąża przebiega bez tego typu objawów?

Wielu lekarzy przypuszcza, że skłonność do nudności może być dziedziczona. Z reguły na poranne mdłości częściej cierpią te kobiety, których matki również przez to przechodziły. Wpływ genów w typ wypadku może być jednak bardzo niewielki.

Niektórzy specjaliści dostrzegają w porannych mdłościach przyszłych matek biologiczno-ewolucyjne podłoże. Badania Uniwersytetu w Liverpoolu wykazały, że powstrzymują one ciężarne kobiety przed spożyciem pokarmów, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Tłumaczy to wprawdzie niechęć do kawy czy alkoholu, ale nie wyjaśnia już na przykład ochoty na kiszone ogórki.


Zaskakujące mogą wydawać się natomiast niedawne odkrycia nowojorskich naukowców – u kobiet, które w trakcie ciąży miewały poranne nudności, ryzyko zachorowania na raka jest o ok. 30% mniejsze.

W przypadku bardzo silnych wymiotów dużą rolę mogą odgrywać czynniki psychiczne. Kobiety, które zaszły w niechcianą ciążę i żyją z tego powodu w silnym stresie, mogą popaść w nerwicę. Może to doprowadzić do powstania patologicznej formy mdłości, a mianowicie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum). Wówczas wymioty mogą występować od 5 do 50 razy na dobę. Organizm w takim przypadku nie jest w stanie zatrzymywać pokarmów ani płynów. Leczenie szpitalne jest więc niezbędne. Średnio na HG cierpi jednak zaledwie 1% ciężarnych kobiet.


Metod może być wiele

W kwestii zapobiegania porannym mdłościom nie wynaleziono złotego środka. Zdarza się, że to, co jednej kobiecie pomaga, na inną zupełnie nie działa. Dzieję się tak, ponieważ zarówno przyczyny nudności, jak i same kobiety różnią się od siebie. Istnieją jednak pewne wskazówki postępowania, które mogą okazać się pomocne:
Zaraz po przebudzeniu zjedz jakieś ciastko, czy owoc i wypij ciepłą herbatę, co pobudzi nieco układ krążenia. Unikaj głodu, który prowokuje nudności. Sucharki, orzechy czy chrupkie pieczywo nie obciążają żołądka – miej je zawsze pod ręką!

Drażnią cię zapachy? Sięgnij po olejki z owoców cytrusowych – aromaterapia może sprawić, że poczujesz się lepiej. Dodawaj imbiru do herbaty, bowiem ekstrakty korzenne działają kojąco na podrażniony żołądek.

W aptekach można kupić specjalne opaski akupresurowe, które zakłada się na rękę. Mają one stymulować akupresurę pewnych punktów i dzięki temu łagodzić nudności. Ich działanie nie jest jednak potwierdzone medycznie.

Lekarze dość rzadko przepisują ciężarnym kobietom leki przeciwko wymiotom. Być może jest to spowodowane skandalem farmaceutycznym, jaki miał miejsce w Niemczech w latach 50. i 60. Wprowadzono wówczas na rynek lek Contergan, po które sięgało bardzo wiele kobiet w ciąży. Jego stosowanie przyczyniło się jednak do ogromnej liczby poronień. Od tego czasu lekarze są bardzo ostrożni i zalecają branie lekarstw tylko w szczególnych przypadkach.

Niekiedy kobietom w ciąży doradza się stosowanie preparatów z witaminami, zwłaszcza z witaminą B6, która może łagodzić dolegliwości. Leki tego typu mogą powodować jednak skutki uboczne. Podobnie jest z preparatami przeciwhistaminowymi, które wprawdzie zapobiegają mdłościom, ale powodują też senność i otumanienie.
Nudności i wymioty to z pewnością jedno z najmniej przyjemnych doświadczeń w życiu ciężarnych kobiet.

Pamiętajmy, że niepokój i niepotrzebny stres mogą jedynie zwiększyć dolegliwości. Aby choć w małym stopniu zapanować nad niepożądanymi reakcjami organizmu, bacznie go obserwujmy i sięgajmy po najróżniejsze, ale bezpieczne metody.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Kiedy czar pryska a zaczynają się wymioty...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz