Szukaj

Jesteś w ciąży? Musisz o tym wiedzieć!

Podziel się
Komentarze0

Tryb życia często utrudnia nam przestrzeganie elementarnych zasad żywienia. W sklepach jakość żywności pozostawia wiele do życzenia dlatego dietę należy suplementować, lecz nie wszyscy wiedzą jak. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to przyszli rodzice. To co je ciężarna ma wpływ na zdrowie jej, dziecka a także na jego rozwój.Czego potrzebuje przyszła mama?

Suplementy diety to porcja niezbędnych dla zdrowia składników (m. in. witamin), których może brakować w codziennej diecie. Sposób odżywiania ma duży wpływ na rozwój płodu, dzieci, związany jest też z długością i jakością życia. Przyszła mama powinna szczególnie zwrócić uwagę na to co i w jakich ilościach jeść.

Od dawna znany jest kwas foliowy, witamina z grupy B, w żywności występuje w postaci folianów. Przyjmowanie go zapobiega wadom wrodzonym u dzieci. Idąc na zakupy powinniśmy wiedzieć, że znajduje się on w warzywach (fasolka, kapusta, szparagi, sałata, kalafior, zielony ogórek, brukselka). Pół szklanki zielonego ogórka dostarcza już wystarczającą ilość dziennego zapotrzebowania na te witaminy. W owocach występuje w pomarańczach, bananach czy avocado.

Najczęściej kobieta w ciąży dodatkowo zażywa kwas foliowy w formie  tabletek. Powinno się go stosować z innymi witaminami i minerałami. Żelazo należy przyjmować od 8 tygodnia ciąży. Występuje ono w czerwonym mięsie, fasoli oraz chlebie razowym. Jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a ich niedobór może doprowadzić do  niedotlenienia organizmu matki, wad wrodzonych dziecka a nawet poronienia.

Kolejnym bardzo cennym składnikiem jest magnez, który chroni przed zbyt wczesnymi skurczami macicy i wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Skutkiem jego niedoboru może być zbyt mała masa dziecka, przedwczesny poród. Magnez znajdziemy  w pestkach z dyni, słonecznika, szpinaku, migdałach, łososiu, pieczonych ziemniakach ze skórką. Należ pamiętać że jest on wypłukiwany z organizmu poprzez picie dużej ilości kawy, dietę bogatą w tłuszcze i stres.


Wapń wspomaga prawidłowy rozwoju kości dziecka, chroni przed nadciśnieniem ciążowym i przedwczesnym porodem. Nie dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia przez ciężarną powoduje zabranie przez płód wapnia z organizmu kobiety, co może bardzo ją osłabić. Dlatego należy spożywać mleko i jego przetwory, ciemne pieczywo i warzywa liściaste. Powinno unikać się jednocześnie serów pleśniowych oraz tłustego mleka. 

Jod jest  składnikiem mineralnym, bierze udział w produkcji hormonów tarczycy (tyroksyny i trójjodotyroniny), hormony te mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego i funkcjonowanie mózgu, reagują one na metabolizm, dojrzewanie, wzrost. Jego niedobór może być przyczyną schorzeń związanym z rozwojem dziecka, może powodować wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Głównym źródłem jodu są ryby i owoce morza.          


Co jeszcze?


DHA, najcenniejszy składnik z grupy Omega 3 odpowiedzialny jest  za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz dobry wzrok. Znajdziemy go w tłustych rybach takich jak śledzie, łososie czy makrele, dlatego kobieta w ciąży powinna spożywać ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Kupując ryby należy wiedzieć, że niektóre z nich mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich (np. tuńczyk, rekin), szkodliwych dla rozwoju płodu.

- Dawka DHA powinna być dostarczana do organizmu regularnie i tu rozwiązaniem może być odpowiednia suplementacja diety np. w postaci preparatu dedykowanego kobietom w ciąży i matkom karmiącym Pregna250 DHA - mówi dr Małgorzata Gołkowska, neonatolog, pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ekspert Verco. - DHA oprócz wpływu na prawidłowy rozwój mózgu, oczu płodu i niemowląt do 12 miesiąca życia ma szersze działanie. Badania kliniczne wskazują, że odpowiednia ilość DHA w diecie kobiety ciężarnej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań okołoporodowych oraz poporodowej depresji. – dodaje dr Gołkowska.

Więcej informacji: www.polkaintymnie.pl


******
Pregna250 DHA to nowoczesny suplement diety polecany kobietom w okresie ciąży i matkom karmiącym piersią, w celu uzupełnienia w diecie niedoboru DHA (kwasu dokozaheksaenowego). Pregna250 DHA zawiera cenne DHA, w ilości zgodnej z polskimi zaleceniami Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji DHA i innych kwasów tłuszczowych omega 3 w populacji ciężarnych i karmiących piersią.

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym
i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesne suplementy diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – PregnaPLUS i Pregna 250 DHA, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych - Femisept URO oraz probiotyk nowej generacji - Trivagin. Nowością w ofercie są plastry na blizny SUTRICON oraz linia produktów SHOU.

Komentarze do: Jesteś w ciąży? Musisz o tym wiedzieć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz