Szukaj

Jedna na pięć ciężarnych nastoletnich matek ma już przynajmniej jedno dziecko

Podziel się
Komentarze0

Przeszło 365 tysięcy nastolatek w wieku od 15 do 19 lat urodziło w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych, a 67 tysięcy (18,3%) z tych ciężarnych dziewczyn już ma przynajmniej jedno dziecko – według badań przeprowadzonych przez amerykańskie centrum Centers for Disease Control and Prevention (CDC).Prawie każda nastoletnia ciąża może mieć poważny wpływ na życie i przyszłość wszystkich powiązanych z nią osób, czyli samej ciężarnej, jej rodziny oraz dziecka. Co więcej, dzieci z powtórnej ciąży należą do grupy podwyższonego ryzyka przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi po narodzinach.

Doktor medycyny oraz dyrektor CDC, Tom Frieden: - Liczba nastoletnich ciąż w Stanach Zjednoczonych zaczęła się zmniejszać, co jest oczywiście dobrą wiadomością. Niestety jednak te notowania nadal są zbyt wysokie. Powtórne ciąże mogą negatywnie wpływać na poziom edukacji tych dziewcząt, na ich szanse zawodowe oraz na zdrowie następnego pokolenia. Młodzież, rodzice, lekarze prowadzący powinni robić więcej, by zredukować ilość nieplanowanych ciąż.


Liczba powtórnych ciąż u nastolatek w Ameryce zmniejszyła się miedzy 2007 a 2010 rokiem o 6%, według wyników badań CDC's National Vital Statistics System.

Zauważono wyraźne różnice poszczególnymi etnicznymi i geograficznymi grupami. Największy odsetek ciąż zanotowano wśród amerykańskich Indian oraz rdzennych mieszkańców Alaski, a najmniejszy wśród białych Latynosów.

Jeśli chodzi o statystyki w oparciu o podział geograficzny, to najwięcej nastoletnich ciąż przytrafia się w Teksasie (22% ogółu), a najmniej w stanie New Hampshire (10%).

Jak można zapobiegać powtórnym ciążom u nastolatek?

Wyniki badania pokazują, iż 91% nastoletnich dziewcząt, które już miały jedno dziecko i które były aktywne seksualnie po porodzie, stosowało jakiś rodzaj antykoncepcji. Jednak tylko 22% z nich używało metod uważanych powszechnie za najskuteczniejsze.

W celu uniknięcia powtórnej niechcianej ciąży u nastolatki, rodzice, opiekunowie, lekarze powinni rozmawiać z nastoletnimi chłopcami i dziewczynami na temat wstrzemięźliwości seksualnej w młodym wieku.

Młodzież aktywna seksualnie powinna także być uświadamiana co do najefektywniejszych form antykoncepcji.

Wyniki poprzednich badań opublikowane w JAMA Pediatrics wykazały wyraźnie, iż wszelkie tego typu interwencje wpływają na zmniejszenie ryzyka niechcianej ciąży wśród nastolatków.

Komentarze do: Jedna na pięć ciężarnych nastoletnich matek ma już przynajmniej jedno dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz