Szukaj

Jakie dolegliwości mogą wystąpić podczas ciąży?

Podziel się
Komentarze0

U większości kobiet ciąża rozwija się w sposób prawidłowy, co wiąże się z brakiem występowania jakichkolwiek problemów, które mogłyby oznaczać niebezpieczeństwo dla matki bądź płodu. Jednak istotne jest, aby wiedzieć jakie ewentualne objawy świadczą o występujących nieprawidłowościach bądź które z nich są zjawiskiem naturalnym.


Do typowych objawów charakterystycznych dla ciąży rozwijającej się w prawidłowy sposób należą: wrażliwość na zapachy, wzdęcia oraz zaparcia, częste rozdrażnienie, występujące trudności w koncentracji, senność, szybkie męczenie sie jak również bóle głowy. Przyczyną tych dolegliwości są duże ilości hormonów (progesteronu, estrogenów, horiongonadotropiny kosmówkowej), które wydziela kobieta podczas ciąży.

Z jakimi innymi objawami możemy mieć do czynienia?

  • bóle głowy - w przypadku gdy bóle są chwilowe i łagodne nie powinny wzbudzać niepokoju. Kobieta podczas ciąży wydziela większą niż zwykle dawkę estrogenów i stąd też biorą się migreny. By zapobiec ewentualnym bólom należy odpowiednio się odżywiać i unikać odwodnienia. Ponadto należy unikać czynników, które mogą spowodować ból, tzn. jaskrawego światła, stresu, głośnych dźwięków.
  • ból pod żebrami oraz płytki oddech - w późniejszej fazie ciąży powiększona macica zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, które z kolei poprzez przemieszczanie się uciskają na przeponę oraz żebra. Poza tym przepona, która uniesiona jest ku górze powoduje zmniejszenie objętości klatki piersiowej oraz płuc. To wszystko powoduje pojawienie się duszności u kobiet będących w ciąży. Ból i duszności mogą być nasilone w momencie, gdy występuje ciąża mnoga.
  • ból dolnej części pleców - w związku z występującymi podczas ciąży zmianami hormonalnymi następuje rozluźnienie stawów i wiązadeł miednicy jak również stawów krzyżowo - rdzeniowych, a to wszystko przyczynia się do napięcia mięśni pleców. Stan taki w znacznym stopniu ulega pogłębieniu w wyniku występowania nieprawidłowej postawy, która jest spowodowana powiększającym się brzuchem.
  • Ból okolicy lędźwiowej oraz nóg – pojawia się w sytuacji, gdy dziecko przesunie się w kierunku miednicy główką w dół. Główka może naciskać wtedy na kości miednicy i nerw kulszowy. Kobiety w takich sytuacjach skarżą się na silny ból w okolicy lędźwiowej i nogach, co w znacznym stopniu utrudnia, a często nawet uniemożliwia im chodzenie. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest położenie się na twardej powierzchni na jednym bądź drugim boku. Może to doprowadzić do przesunięcia się główki dziecka, a tym samym do uwolnienia nerwu kulszowego. Bardzo pomocne są również specjalne ćwiczenia.

  • Bóle brzucha – we wczesnym stadium ciąży mogą się wiązać z dużą ilością występujących hormonów. W zaawansowanej ciąży mięśnie brzucha ulegają rozciągnięciu ze względu na wzrost macicy, który powodowany jest wzrostem znajdującego się w niej płodu. Takie rozciąganie może wywołać dość silne bóle. Skuteczną metodą ich osłabiania jest częste pływanie lub wypoczywanie w pozycji leżącej. W przypadku gdy bólom brzucha towarzyszą również wymioty i biegunka powstaje podejrzenie, że doszło do zatrucia pokarmowego, zapalenia pęcherza moczowego lub wyrostka robaczkowego. Konieczne jest w takiej sytuacji niezwłoczne udanie się do lekarza. W nielicznych przypadkach bóle brzucha może powodować mięśniak w macicy, którego wykryć można za pomocą badania USG lub tzw. wewnętrznego badania ginekologicznego. Mięśniaki pojawiają się stosunkowo rzadko podczas ciąży i z reguły nie mają żadnego wpływu na rozwój płodu. Jednak ich występowanie może spowodować  zaburzenia w przebiegu porodu lub w niektórych sytuacjach wręcz go uniemożliwić (gdy są zbyt duże i niekorzystnie usytuowane). Poza tym mięśniaki mogą doprowadzić do pojawienia się krwotoków po porodzie, które wiążą się ze złym obkurczaniem się macicy.
  • Drętwienie palców – pojawia się na skutek zatrzymywania płynów w ustroju kobiety, co wiąże się z wytwarzaniem dużych ilości hormonów podczas ciąży. Te dolegliwości z reguły nie stanowią problemu. W sytuacji gdy są one bardzo nasilone, należy udać się do lekarza fizjoterapeuty.
  • Mrowienie palców – występuje z reguły w porze porannej, a wywoływane jest uciskiem obrzękniętych tkanek na nerwy.
  • Krwawienie podczas ciąży – krwawienia z pochwy w trakcie ciąży w każdej sytuacji powinny być traktowane bardzo poważnie. Co prawda w pierwszych trzech miesiącach może dojść do wystąpienia krwawień ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą u kobiet ciężarnych. Jednak krwawienia w we wczesnym stadium mogą także sygnalizować poronienie. Ponadto powodem pojawienia się krwawienia może być łożysko. W takiej sytuacji zagrożona jest zarówno matka jak i dziecko. Krwawienia pojawiają sie również wtedy, gdy łożysko przedwcześnie się odklei od ściany macicy, tzn. jeszcze w trakcie trwającej ciąży. W takiej sytuacji krwawieniom może towarzyszyć bardzo silny ból brzucha. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek krwawień zawsze należy udać się do lekarza.

  • Nudności i wymioty poranne – na ogół jest to normalna dolegliwość w ciąży, która jednak ulega znacznemu nasileniu w przypadku występowania ciąży mnogiej. Zalecane jest picie dużej ilości płynów, a w nielicznych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja, podczas której zostają uzupełnione niedobory wszystkich składników niezbędnych dla kobiet w ciąży. W sytuacji gdy mdłości utrzymują się stosunkowo długo, tzn. wykraczają poza pierwszy trymestr ciąży, może się okazać, że matka cierpi na zakażenie układu moczowego. Taki przypadek wymaga niezwłocznego udania się do lekarza.
  • Obrzęki palców rąk i nóg – obrzęki wywołuje zwiększenie objętości krwi krążącej. Stan taki ulega nasileniu podczas upałów oraz w przypadkach występowania ciąży mnogiej. Istotne jest, by nie ograniczać spożywania płynów, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji. Obrzęki występujące podczas ciąży powinien zbadać lekarz ponieważ w niektórych przypadkach mogą one sygnalizować wystąpienie zatrucia ciążowego, które bezpośrednio zagraża matce i dziecku.
  • Senność – wywoływana jest nadmierną ilością progesteronu. W niektórych przypadkach senność może być oznaką występowania anemii. W takiej sytuacji lekarz zaleca matce odpowiednią dietę oraz przepisuje tabletki, które uzupełniają niedobór żelaza.
  • Swędzenie brzucha i pleców – powodami mogą być wysuszona skóra lub problemy z wątrobą. Suchość skóry pojawia się wtedy, gdy używamy mocno chlorowanej wody, nieodpowiednich kosmetyków lub też cierpimy na niedobór witaminy B w organizmie. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie właściwych kosmetyków, które zawierają tlenek cynku i wodę wapienną. Z problemami wątroby mamy stosunkowo rzadko do czynienia w trakcie ciąży. W sytuacji jednak, gdy istnieje podejrzenie występowania cholestazy wątrobowej konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

Komentarze do: Jakie dolegliwości mogą wystąpić podczas ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz