Szukaj

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Czasami kobieta już w kilka chwil po zapłodnieniu czuje, że jest w ciąży. Ale prócz najwspanialszej metody jaką jest kobieca intuicja, która pozwala stwierdzić czy jesteś w ciąży, medycyna oferuje szereg sposobów na to aby się o tym fakcie przekonać z wielką dokładnością.Oto kilka sposobów na to by sprawdzić czy dziecko jest już „na pokładzie”:

Domowy test ciążowy

Jest o tyle wygodny, iż możesz go wykonać w zaciszu własnej łazienki. Domowe testy ciążowe, które są dostępne w każdej aptece nie tylko są dokładne i szybkie, ale niektóre z nich można też wykonać przed spodziewanym terminem miesiączki.

Działanie domowego testu ciążowego polega na stwierdzeniu stężenia w moczu ludzkiej gonadtropiny kosmówkowej - hCG ( jest to hormon ciążowy wytwarzany przez rozwijające się łożysko). Hormon ten przedostaje się do krwiobiegu oraz do moczu kobiety zaraz po zagnieżdżeniu się dziecka w ścianie macicy, czyli od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Tym samym teoretycznie już w momencie wykrycia hCG w moczu, powinnaś otrzymać pozytywny wynik testu ciążowego. Ale czasami zdarza się, że chociaż testy są dość czule nie zawsze działają wystarczająco. Wykonując test tydzień po zapłodnieniu, jest jeszcze zbyt mało hormonu hCG by go wykryć. Tym samym siedem dni przed spodziewaną miesiączką, możesz otrzymać fałszywy wynik, a w rzeczywistości być w ciąży.


Niewątpliwą zaletą domowego testu ciążowego jest fakt, iż pozwala on wykryć ciąże na bardzo wczesnym etapie, nim jeszcze udasz się z pierwszą wizytą do lekarza. Dlatego znacznie wcześniej możesz otoczyć się szczególną opieką.

Badanie krwi

To badanie pozwala wykryć ciąże ze stu procentową dokładnością już w tydzień po zapłodnieniu. A aby tak się stało wystarczy już kilka kropel Twojej krwi. Dzięki temu specjalistycznemu badaniu można dokładnie określić od kiedy trwa ciąża. Wyznacza ono bowiem dokładna ilość hCG w organizmie kobiety, którego ilość zmienia się z upływem kolejnych tygodni ciąży. Tym samym wielu lekarzy zaleca wykonanie badania krwi i moczu, aby mieć stuprocentową pewność co do ciąży.

Badanie lekarskie

W obecnych czasach bardzo rzadko korzysta się z tego badania prenatalnego, a to ze względu na dokładność testów ciążowych i badań krwi. Badanie lekarskie skupia się na fizycznych objawach wystąpienia ciąży takich, jak np. powiększenie macicy czy rozpulchnienie szyjki macicy. O ile takie badanie nie jest wymagane to już spotkanie z lekarzem, który będzie prowadził ciążę oraz poddanie się regularnej opiece prenatalnej jak najbardziej.

Komentarze do: Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz