Szukaj

Jak poradzić sobie z bólem porodowym?

Podziel się
Komentarze0

Ból jest to jedna z przykrych rzeczy, która towarzyszy porodowi. Z każdym pojawiającym się skurczem będzie on coraz silniejszy aż do samego porodu. Każda ciężarna kobieta odczuwa go inaczej oraz radzi sobie z nim na swój sposób. Jednak w większości przypadków kobieta nie da rady funkcjonować bez środków przeciwbólowych lub innych metod uśmierzania bólu porodowego.


Ważne jest dla przyszłej mamy, aby znalazła odpowiednią dla niej samej metodę walczenia z bólem porodowym, gdyż jest to pewna sfera osobista....ona sama osądza ile ją boli i jakiej potrzebuje pomocy. Zresztą każdy poród jest inny i nie da się z góry określić co pomoże. Można jednak wcześniej się przygotować i przestudiować najlepsze metody zwalczania bólu porodowego, by potem mieć większą gamę wyboru jego eliminacji.

Jak poradzić sobie z bólem porodowym?

Istnieje kilka sprawdzonych rad dzięki, którym jest możliwe wyzbycie się lub złagodzenie bólu porodowego. Najlepszą rzeczą jest na samym początku wyzbycie się strachu jakim wzbudza w nas poród. Strach oraz nerwy mogą powodować, że kobieta będzie dwa razy mocniej odczuwała ból.

Uśmierzanie bólu można zwalczać naturalnymi metodami,  jak i za pomocą leczniczych środków przeciwbólowych.

Naturalne metody zwalczania bólu porodowego:

I. Relaksacja
jest jedną z metod. Kobieta powinna nauczyć się rozluźniać mięśnie. Powoduję to wydzielenie się endorfin, które są  naturalnym środkiem przeciwbólowym. Relaksacja jest korzystna dla mamy i dziecka, a przede wszystkim nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

II. Masaż i aromaterapia, również prowadzi do rozluźnienia, a więc wywołuje skutki, które są opisane powyżej. Trzeba jednak uważać na wrażliwe miejsca kobiety podczas ciąży jak chociażby piersi czy sutki. Masaż jest jednak dobrym środkiem zwalczania bólów pleców. Niekiedy olejki aromatyzowane mogą nie podchodzić kobiecie a wręcz ja drażnić.

III. Woda już od dawnych czasów była używana do walczenia z bólem. Powoduję ona rozluźnienie oraz sprzyja wydzielaniu endorfin. Dlatego ciepła kąpiel w czasie akcji porodowej będzie dla przyszłej mamy na pewno przydatna. Można również namoczyć ręcznik w cieplej wodzie lub użyć termoforu do przykładania na okolice, w których ból jest odczuwalny np. plecy


IV. Hipnoterapia jest metodą dość nową i może okazać się droga. Nie wszędzie jest ona dostępna. Za jej pomocą kobieta radzi sobie z niepokojem oraz ma poczucie panowania nad sytuacją. Badania wykazały, że kobiety stosujące hipnoterapię miały skrócony czas porodu i odczuwały mniejszy ból.

V. Urządzenie do elektrostymulacji nerwów TENS. Jest to przezskórna stymulacja nerwów, która używana jest do uśmierzania bólu stałego i trudnego do leczenia. Urządzenie składa się małych elektrod, które podczas każdego skurczu wysyłają impulsy elektryczne blokujące ból. Stymuluję ono również uwalnianie naturalnych środków
przeciwbólowych, czyli endorfin. TENS jest bezpieczny dla matki i dziecka dlategoywając Etanoxu wdycha go przez maseczkę lub ustnik. Skutkami ubocznymi tej metody może być uczucie zamroczenia, senności oraz kobieta może mieć nudności.


II. Petydyna (Dolargan)
to ogólnoustrojowy opioid z grupy morfin. Są bardzo mocnymi środkami przeciwbólowymi. Przeważnie są pod postacią zastrzyku niektóre szpitale nim dysponują. Można je również wypożyczyć. Niektóre kobiety używające zauważyły poprawę. Dla innych był on bardzo drażniący.

Środki przeciwbólowe

I.  Gaz i powietrze (Entonox)
jest to mieszanka gazów złożona w 50 % z tlenu a w drugich 50% z podtlenku azotu. Jest to środek, który raczej osłabia ból a nie zwalcza go całkowicie. Kobieta użdomięśniowego. Łagodzą one ból nawet na kilka godzin jednak ich skutkiem ubocznym jest występująca senność, osłabienie a nawet mdłości. Jego najgłówniejszą wadą jest to, ze przenika przez łożysko do dziecka powodując u niego senność i problemy z oddychaniem. Lekarze po wystąpieniu takich objawów u noworodka podają mu antidotum na opiaty niwelując działanie skutków ubocznych.

III. Znieczulenie zewnątrzoponowe
jest to zastrzyk, który przyszła mama dostaję w plecy do kanału kręgowego u podstaw kręgosłupa. Jest to obecnie najbardziej skuteczna metoda uśmierzania bólu. Nie ma ona negatywnego wpływu na dziecko ale na przyszła mamę tak.  Kobieta przestaje czuć w dolnej części ciała, dlatego musi mieć założony cewnik. Również w tym czasie podawana jest przyszłej mamie kroplówka, na wypadek nagłego spadku ciśnienia krwi. Kolejną wadą jest częste występowanie u pacjentki bólu głowy oraz ograniczona ruchliwość. Rodząca może nie odczuwać skurczów i w czasie porodu będzie potrzebne użycie np. kleszczy lub próżnociągu.

Istnieje wiele metod, które może kobieta użyć aby uśmierzyć ból porodowy. Ważne jest też podczas zastosowania ich, aby przyszła mama miała wsparcie np. od partnera. Zawsze to dodatkowa osoba, która może podać nam coś do jedzenia lub picia ewentualnie zrobić masaż bardziej bolących miejsc.

Kobieta podczas akcji porodowej powinna być jak najbardziej rozluźniona. Z każdym nadchodzącym skurczem powinna ćwiczyć oddychanie i nie napinać mięśni bo to zwiększa odczucie bólowe. Ruch w czasie skurczów też jest wskazany. Przyszła mama powinna zmieniać pozycję od klękania na czworakach, po siedzenie, leżenie czy spacerowanie. Może robić wszystko jeżeli to pomaga jej w uśmierzaniu bólu. Najważniejsze jest też myślenie pozytywne, bo to już ostatni krok do tego aby zobaczyć swoje nowo narodzone dziecko, a to na pewno daję siłę do przezwyciężenia nawet największego bólu.

Komentarze do: Jak poradzić sobie z bólem porodowym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz