Szukaj

Jak leczyć poronienie?

Podziel się
Komentarze0

Poronienie jest jednym z częstszych powikłań, z którymi spotykamy się na wczesnym etapie  trwania ciąży.  Chyba każdy z nas miał styczność z osobą, którą dotknęła tak nieprzyjemna sytuacja. Pomimo tego, że jest to dość powszechne zjawisko, istnieje jeszcze stosunkowo mała świadomość na temat tego, jak można próbować zapobiec powstaniu tej patologii.

Jak leczyć poronienie?

Poronienie definicja i przyczyny

Definicja poronienia
, z którą możemy się spotkać w pozycjach medycznych, określa nam tą patologię jako samorzutną utratę ciąży, która nastąpiła przed upływem 23 tygodnia ciąży. Ważne jest podkreślenie, że zarodek wtedy nie jest wstanie utrzymać się przy życiu, poza organizmem matki. Należy odróżnić poronienie od martwego urodzenia. Martwe urodzenie dotyczy dzieci, których masa urodzeniowa przekroczyła lub była równa 500 g.

Przyczyny powstania takiej patologii mogą być bardzo różne. Często jednak lekarze nie są w stanie podać konkretnej sytuacji, która mogła doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Zazwyczaj podawane jest kilka powodów i pod tym kątem badani są rodzice, w celu wyjaśnienia przyczyny poronienia, są to m.in:
 • niewydolności genetyczne,
 • słaba szyjka macicy,
 • słabe lub uszkodzone plemniki,
 • nieprawidłowy kształt macicy,
 • choroby przewlekłe u matki,
 • infekcje dróg rodnych,
 • choroby przenoszone drogami płciowymi,
 • schorzenia ogólne,
 • problemy psychologiczne,
 • czynniki zewnętrzne np. stres,
 • zaburzenia hormonalne,
 • wiek rodziców.
W momencie starania się o dziecko warto zatem skonsultować się z lekarzem, w celu dokonania badań ogólnych, które mogłyby wcześniej wykazać ewentualne problemy zdrowotne, które prowadzą do późniejszego poronienia.

Profilaktyka i leczenie

Jeżeli chodzi o profilaktykę pierwszym krokiem jest skorzystanie z porady na temat tej patologii. Zasięgnięcie wszelkich informacji o poronieniu może przyczynić się do wyeliminowania, oczywiście w miarę możliwości wszelkich czynników, które sprzyjają powstaniu tej patologii. Istotnym krokiem jest także dokonanie wszelkich badań ginekologicznych oraz ogólnych, o których była wcześniej mowa. Szczególnie badaniom powinna być poddana kobieta, która borykała się wcześniej z wyżej wymienionymi przyczyniamy poronienia.


Leczenie tej patologii jest uzależnione od  rodzaju poronienia, z którym mamy do czynienia. W przypadku kiedy jest to poronienie zagrażające, kobieta będzie musiała poświęcić dużo czasu na odpoczynek. Jest to spowodowane krwawieniem z pochwy, które może pochodzić z miejsca usadowiania łożyska. Zazwyczaj poronienie zagrażające nie powinno wpłynąć na ciąże. Stosując się do zaleceń lekarza ciąża może być dalej kontynuowana bez żadnych przeciwwskazań. Od czasu do czasu kobieta będzie poddawana badaniom USG, aby utwierdzić ja że dziecko rozwija się prawidłowo. Ważne jest, aby unikać stresu, gdyż to może pogorszyć sytuację ciężarnej. Jeżeli mamy do czynienia z poronieniem zagrażającym, w bardzo poważnych przypadkach, kiedy istnieje możliwość pogorszenia stanu i utraty dziecka, kobieta pozostaje w szpitalu pod stała opieką. Często  jednak nie ma takiej potrzeby, a jedynym wskazaniem od lekarza jest unikanie obciążeń fizycznych.


Poronienie zupełne można rozpoznać jedynie po krwawieniu z pochwy, któremu towarzyszy ból podbrzusza. Lekarz stwierdzi poprzez badanie ultrasonograficzne, czy rzeczywiście macica jest pusta czy przypadkiem nie doszło do ciąży pozamacicznej. Leczenie takiego poronienia nie jest możliwe, gdyż cała ciąża została wydalona z macicy. Jedyną możliwością jest  podjęcie kroków, aby uniknąć powtórzenia się takiej sytuacji. Ważne jest, także uspokojenie psychiczne kobiety, gdyż kolejne poronienia zdarzają się rzadko, dlatego nie warto się od razu poddawać.

Operacyjne  i farmakologiczne opróżnianie macicy

W przypadku wystąpienia poronienia ważne jest, aby upewnić się czy macica jest pusta. Jest to bardzo istotne, gdyż martwe tkanki, które w niej pozostają  mogą doprowadzić do pojawienia się krwawienia oraz infekcji. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ infekcja może spowodować chorobę lub zagrozić dalszej płodności kobiety. W tym celu następuje farmakologiczne albo operacyjne opróżnienie macicy.

Operacyjne opróżnianie macicy wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym. Podczas takiego zabiegu szyjka macicy jest rozszerzana za pomocą specjalnych narzędzi oraz środka zmiękczającego w postaci czopków dopochwowych. W momencie kiedy już dojdzie do poszerzenia tego narządu na ok. 10 milimetrów, zostają usunięte wszelkie zalegające w macicy tkanki. Ściany macicy zazwyczaj zostają opróżnione za pomocą narzędzi tzw. skrobaczki lub łyżeczki. Po dokonaniu wszelkich czynności kobiecie zostają podane leki na obkurczenie macicy, aby zmniejszyć efekt krwawienia po zabiegu. 

Kiedy mamy do czynienia z opróżnieniem farmakologicznym, kobiecie podawane są leki zawierające prostaglandyny. Za ich przyczyną macica zaczyna się mocniej kurczy, co powoduje wydalenie zalegających w niej tkanek. Farmakologiczne opróżnianie stosuje się w przypadkach  takich jak poronienie niedokonane. Po zastosowaniu czopków dopochwowych lekarz na podstawie badania USG stwierdza, czy macica w pełni jest pusta. Zazwyczaj nie zdarzają się przypadki, aby po farmakologicznym leczeniu coś w niej zalegało. W momencie kiedy okaże się, że tkanki nie uległy wydaleniu stosuje się opróżnianie operacyjne.

Komentarze do: Jak leczyć poronienie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz