Szukaj

Utrata dziecka a podjęcie decyzji o kolejnej ciąży

Podziel się
Komentarze0

Często kobiety po utracie dziecka przeżywają stres na myśl o kolejnej ciąży. Nie jest łatwo podjąć taką decyzję, szczególnie kiedy w twojej głowie istnieje wizja czarnych myśli, a w sercu czujesz potworny smutek i żal. Twoi bliscy mogą nie zdawać sobie sprawy, z tego jak trudno jest ci się zdecydować na kolejne dziecko. Spróbuj jednak rozważyć kilka ważnych uwag zanim podejmiesz decyzję.

To kiedy nadejdzie właściwy moment na kolejne poczęcie zależy tylko od ciebie. Ważne jest, abyś nie ulegała wpływom innych ludzi. Nie jest istotne czego oni chcą, tylko czy sama jesteś na to gotowa.

Czasami myśl o dziecku przychodzi szybko po starcie, niekiedy  jednak trzeba czekać trochę dłużej na podjęcie takiej decyzji. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie powstrzymywać się przed chęcią zostania mamą. Posłuchaj co podpowiada ci serce, bo może blizna się już zagoiła, a ty czujesz niepotrzebny strach? Rozmowa z lekarzem oraz psychoterapeutą na pewno ci pomoże w walce z tym strachem oraz z własną słabością.

Do kolejnej ciąży będziesz musiała się przygotować nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. W tym pomoże ci twój lekarz. On najlepiej będzie wiedział ile powinnaś odczekać przed ponownym zajściem w ciąże i co robić, żeby znowu jej nie stracić. Próby poczęcia można de facto zacząć od momentu wystąpienia regularnego miesiączkowania, od ciebie jednak zależy czy czujesz się na siłach.


Czasami jednak wcześniejsze dolegliwości, które przebyłaś podczas ciąży powodują, że musisz decyzję o kolejnym dziecku odłożyć na drugi plan. W tym czasie postaraj się przygotować odpowiednio swój organizm, do tego aby się zregenerował i mógł być w dobrej formie w zanim dojdzie do poczęcia.

Musisz sobie zdać sprawę, także z tego, że kolejna ciąża nie będzie już taka beztroska. Wszystko dlatego, że wiesz już z doświadczenia, że nie każda ciąża kończy się szczęśliwie. Na pewno staniesz się bardziej przewrażliwiona na punkcie każdej dolegliwości, która w przeciągu tych dziewięciu miesięcy cię spotka. Może ci, również towarzyszyć większy niepokój, szczególnie do czasu kiedy straciłaś kolejną ciąże. Trudno ci się zatem będzie cieszyć tymi dziewięcioma miesiącami, dopóki nie zobaczysz swojego nowonarodzonego dziecka przytulonego do twojej piersi po rozwiązaniu.

Taka czujność będzie z jednej strony bardzo dobra, gdyż nie przeoczysz żadnego złego objawu. Idealną rzeczą, w tym wypadku będzie porozmawianie z osoba, która doświadczyła już takiego samego, przykrego zdarzenia. Uzyskasz na pewno cennych informacji, które pomogą ci przejść kolejną ciąże. Zrozumiesz, także że twoje objawy i niepokój są normalnymi odczuciami w takiej sytuacji.

Kiedy podejmiesz decyzję o ponownym zajściu w ciąże, zobaczysz, że będziesz z siebie dumna. Trzeba bowiem dużej odwagi, aby po starcie jednego dziecka chcieć ponownie starać się o drugie. Jednym słowem gratulujemy ci podjęcia takiej decyzji. I życzymy szczęścia oraz dużo zdrowia podczas trwania kolejnej ciąży.

Komentarze do: Utrata dziecka a podjęcie decyzji o kolejnej ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz