Szukaj

Przyczyny poronienia

Podziel się
Komentarze0

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, która trwa nie dłużej niż 22 tygodnie, w skutek wydalenia obumarłego jaja płodowego. Tak określa poronienie medycyna. Przyczyn przedwczesnego zakończenia ciąży jest wiele i zależne są od różnych czynników.

Przyczyny poronienia

Poronienie objawia się głównie krwawieniem i bólem w dolnej części brzucha. Intensywność objawów może być różna. Zdarza się, że czynniki odpowiedzialne za pierwsze poronienie mogą być powodem kolejnych.

Poronienie - przyczyny:

Choroby zakaźne

Jedną z przyczyn poronienia mogą być choroby zakaźne takie jak toksoplazmowa, różyczka, czy chlamydioza. Tyczy się to głównie zakażeń bakteryjnych i grzybicznych, które przebiegają z wysoką temperaturą. Dla kobiet w ciąży szkodliwa może okazać się nawet zwykła opryszczka, dlatego należy szczególnie dbać o odporność i odpowiednią ilość witamin.

Czynniki zewnętrzne

Wpływ na rozwój płodu mają także czynniki zewnętrzne i środowiskowe. Przede wszystkim złe odżywienie, które znacznie podwyższa ryzyko poronienia. Ponadto niewskazana jest ciężka praca fizyczna, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zażywanie niektórych leków, promieniowanie RTG oraz wstrząs psychiczny. Wszystkie te czynności mogą doprowadzić do straty dziecka.

Zaburzenia hormonalne

W trakcie ciąży bardzo istotne są regularne wizyty u lekarza. Zaburzenia hormonalne, bez względy na to czy jest to niedobór, czy inne zakłócenia, związane np. z tarczycą, mogą mieć istotny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. W przypadku problemu z hormonami do poronienia dochodzi zazwyczaj do 12. tygodnia ciąży.

Czynniki anatomiczne

Przyczyny zależne od matki, czyli zmiany anatomiczne wynikające z wrodzonych wad macicy lub zmian nabytych w trakcie życia. Należą do nich:

  • mięśniaki - łagodne guzy, które powstają z tkanki mięśniowej macicy i rozwijają się w jej trzonie.
  • Niewydolność szyjki macicy - przedwczesne rozszerzenie się szyjki.
  • Uszkodzenia błony śluzowej
  • Uszkodzenie szyjki macicy - występuje między innymi po poronieniach sztucznych, zabiegach, biopsji oraz po stosowaniu wkładki domacicznej.

W przypadku zmian w narządach rodnych do poronienia dochodzi zazwyczaj w czasie II trymestru.

Choroba zarodka

Choroba zarodka należy do najczęstszych przyczyn poronienia. Dochodzi do tego zazwyczaj w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Przyczyną mogą być wady chromosomalne lub inne nieprawidłowości genetyczne, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój. Nawet jeśli dziecko przeżyje i urodzi się to bardzo możliwe, że będzie miało poważne wady wrodzone. Nazywane jest to naturalną selekcją, ponieważ dzieje się tak w około połowie przypadków wczesnych poronień samoistnych.

Wirusy

Wirusy są na drugim miejscu pod względem przyczyn poronienia. Czasem wystarczy zwykła infekcja, kilkudniowy katar, czy biegunka. Zarodek może być bardzo osłabiony, co prowadzi do utraty. Kobiety w pierwszych miesiącach ciąży muszą szczególnie uważać na infekcje wirusowe, ponieważ każda przebyta choroba ma wpływ na płód.

Powikłania ciąży

Do powikłań ciąży zaliczana jest ciąża pozamaciczna oraz zmiana zwyrodnieniowa tkanki tworzącej łożysko, czyli zaśniad groniasty. Jest to zagrożenie dla zarodka nie tylko we wczesnej fazie rozwoju, ale także w II i III trymestrze, kiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego, zakażenia wewnątrzmacicznego lub przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Wpływ na utrzymanie ciąży ma także wiek kobiety. Szansa na utratę ciąży we wczesnej fazie zwiększa się wraz z wiekiem - szacuje się, że częstość poronień zwiększa się u kobiet przed 40. rokiem życia. U kobiet po 40. roku życia do poronień dochodzi w aż 50% przypadków.

Istotne jest odpowiednie rozpoznanie przyczyny, ponieważ to zadecyduje o tym, czy kobieta jest w stanie donosić kolejną ciąże. W wielu przypadkach można zapobiec najgorszemu. Ważne są systematyczne wizyty u lekarza nie tylko w trakcie ciąży ale także przed jej planowaniem.

Komentarze do: Przyczyny poronienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz