Szukaj

Pojawienie się miesiączki po poronieniu

Podziel się
Komentarze0

Niestety radosne oczekiwanie na pojawienie się dziecka w Twoim przypadku nie nastąpi. Doszło do poronienia. Poza uporaniem się z własnymi emocjami i „dojściem” psychicznym do siebie musisz także oswoić swój organizm z tą gwałtowną zmianą. Jedną z myśli które pojawiają się w Twojej głowie jest pytanie o powrót do regularnego cyklu miesiączkowego.Abyś na nowo zaczęła regularnie miesiączkować, Twój organizm musi przetworzyć informację że nie jesteś już w ciąży.  Stanie się dopiero w momencie, kiedy gdy z Twojego organizmu zniknie zawartość hCG, a to z kolei następuje kiedy następuje całkowite oderwanie od ściany macicy łożyska. Pierwsza miesiączka u kobiet po poronieniu pojawia się zazwyczaj 4-6 tygodni.


Brak okresu po 6 tygodniach od chwili gdy zauważyłaś krwawienie, nie jest powodem do zamartwiania się. Zanim udasz się do lekarza, odczekaj jeszcze tydzień lub dwa, gdyż możliwe że miesiączka pojawi się na dniach. Musisz wziąć pod uwagę na przykład fakt, iż jeżeli poronienie nastąpiło pod koniec pierwszego lub drugiego trymestru ciąży to stężenie hCG w Twoim organizmie było wysokie. Tym samym czas jego zanikania i powrót do miesiączkowania może się znacznie wydłużyć.Innym powodem dla którego oczekiwanie na miesiączkę może się wydłużyć, jest sytuacja kiedy w macicy pozostaje niewielka ilość łożyska. Powoduje to krwawienie, które następnie ustaje i znowu się pojawia. Jest to dalszy ciąg poronienia, a nie jeszcze oczekiwany okres. Dlatego dla własnego spokoju powinnaś udać się do lekarza, aby ocenił on czy całość łożyska została opróżniona z Twojej macicy. Gdyby stężenie hCG spadło do zera, a Ty nadal będziesz zauważała plamienie, lekarz może zalecić Ci progesteron aby oszukać nieco organizm i wywołać miesiączkę.


Pojawienie się okresu może ale nie musi oznaczać, że wraz z nim powróciła owulacja. Po poronieniu zdarza się jeden (a czasem i więcej) cykl miesiączkowy bez owulacji. Aby wiedzieć czy nastąpiła owulacja należy uważnie śledzić swój cykl.


Zapewne zastanawiasz się, jak będą wyglądały miesiączki po poronieniu. Najprawdopodobniej będą one takie same, jak przed poronieniem. Zatem jeżeli miałaś wcześniej obfite krwawienia, czy też były one skąpe i krótkie powinnaś się spodziewać, że będą one takie same. Tak samo rzecz się ma co do długości trwania cyklu. Najpewniej wróci ona do stanu sprzed zajścia w ciąże, chociaż możesz się spodziewać iż kilka pierwszych cykli może być dłuższa.

Komentarze do: Pojawienie się miesiączki po poronieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz