Szukaj

Starania o dziecko po poronieniu

Podziel się
Komentarze0

Czas po poronieniu nie jest łatwy dla żadnego z partnerów. Kobieta często obwinia się o to co się stało, a mężczyzna czuje się bezsilny i nie wie jak pomóc ukochanej. Poza tym pojawia się też pytanie o to kiedy można wznowić próby starania się o dziecko. Na pewno fakt, iż straciliście maleństwo nie sprawił że pragnienie zastania rodzicami w was się zmniejszyło.

Starania o dziecko po poronieniu

Na pytanie kiedy można rozpocząć starania o ponowne zostanie rodzicami nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie obowiązują tutaj żadne konkretne zasady. Tak naprawdę opinii na ten temat jest tak wiele, jak wielu jest lekarzy ginekologów. Dlatego zapewne wszystko zależy od tego na jakiego lekarza trafisz.  Wielu specjalistów uważa, że starania o potomka można zacząć w chwili gdy kobieta jest fizycznie i psychicznie na to gotowa. Ponadto kobieta musi poczekać aż powróci jej płodność a dochodzi do tego wraz z powrotem jajeczkowania, zazwyczaj przy pierwszej miesiączce ale czasem zdarza się, że następuje to dopiero w 3 cyklu.

Ważną informacją dla par starających się o potomstwo jest że ryzyko powtórzenia się tragedii jaką jest poronienie nie jest wcale w ich przypadku większe aniżeli u par, jakie nie doświadczyły poronienia.

Niektórzy lekarze są zdania, że dobrze jest odczekać dwa lub trzy miesiące, by cykl owulacyjny zdołał się uregulować tak aby organizm odnowił rezerwy substancji odżywczych - takich jak żelazo to w przypadku gdy miałaś silne krwawienie, jakie uszczupliło jego zapasy.  Lub po prostu abyś zdążyła wyzdrowieć.  Inna grupa lekarzy uważa, że tak jak już wcześniej zostało wspomniane, należy poczekać do pierwszej normalnej miesiączki, wtedy znacznie łatwiej jest określić wiek kolejnej ciąży, stężenie hCG z poprzedniej ciąży przez ten czas powinno zniknąć z organizmu, a stężenie hormonów powrócić do normy.

Poza tym poczekanie do pierwszej miesiączki ma także swoje dobre strony. Pozwala na powolny powrót do stosunków i psychiczne przygotowanie się kobiety na moment starania się o kolejne dziecko. Dodatkowym czynnikiem, jaki pozwoli Ci wznowić starania o maleństwo są badania które należy przeprowadzić w celu rozpoznania przyczyny poronienia czy też choroby przewlekłej jaka miała na nie wpływ. Bez względu na przyczynę potraktuj ten czas jako ten, który pomoże Ci podjąć dodatkowe kroki tzn. prześwietlić organizm i zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom jakie mogą pojawić się w kolejnej ciąży.

Gdy po konsultacji z lekarzem ten powie Ci, że możesz od razu starać się o dziecko, nie czekaj dłużej z podjęciem takiej decyzji. Jeżeli jednak zaleci Ci wstrzymanie się na pewien czas z tą decyzją, zastosuj środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywa czy kapturek naszyjkowy. Zrezygnuj z doustnej antykoncepcji.

Ponadto wykorzystaj ten czas, jako ten który pomoże Ci jak najpełniej przygotować się do roli matki. Zmień nawyki żywieniowe poprzez wprowadzenie właściwej diety, całkowicie zrezygnuj z używek. Popraw sprawność swojego organizmu poprzez wykonywanie aktywności fizycznej, co dodatkowo uwolni endorfiny w Twoim organizmie i poprawi Ci samopoczucie. To wszystko poza faktem, że pozytywnie wpłynie na Twój organizm da Ci również poczucie, że robisz coś konstruktywnego.

Kiedy znajdziesz się w sytuacji, że lekarz zaleci Ci zaprzestanie starań o dziecko na pewien czas lecz nie poda dokładnego powodu zapytaj go o nie. Nie pozostawiaj tej informacji bez żadnego komentarza. Ważne bowiem jest abyś Ty sama czuła się komfortowo.

Komentarze do: Starania o dziecko po poronieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz