Szukaj

Powrót płodności po poronieniu

Podziel się
Komentarze0

Strata dziecka jest niemiłym doświadczeniem dla matki. Każde poronienie wzbudza strach przed kolejną ciążą i obawę czy ten przykry incydent się nie powtórzy. Jeżeli kobieta czuje się na siłach spróbować zajść w kolejna ciąże nie warto tego zaprzestać. Kiedy jednak po poronieniu można starać się o kolejne dziecko? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.Gdy zdarzyło się poronienie co dalej?

Kiedy pojawiły się niepokojące objawy u kobiety we wczesny miesiącach ciąży i doszło do jej utraty lekarz na pewno zalecił oczyszczanie macicy i odpoczynek. Po utracie ciąży ważne jest aby kobieta miała spokój i wsparcie ze strony bliskich osób, gdyż będzie to miało wpływ na kolejną ciąże.

Kobieta po stracie dziecka powinna dbać o zdrowie i bacznie obserwować swój organizm. Jeżeli krwawienie nie ustąpi po 7 dniach od poronienia trzeba zgłosić się do lekarza aby sprawdził czy nie doszło do jakiś komplikacji. Niedokładny zabieg oczyszczania macicy z resztek po łożysku i zarodku może doprowadzić do zakażenia i różnego rodzaju powikłań a nawet doprowadzić do niepłodności.


Kiedy można po poronieniu starć się o dziecko?

Kiedy nastąpiło poronienie samoistne całkowite, czyli wydalenie w całości elementów jaja płodowego z macicy przed końcem 20 tygodnia ciąży wtedy jest możliwy powrót płodności już w 1 cyklu po poronieniu.

W przypadku poronienia samoistnego niecałkowitego, czyli kiedy w macicy pozostały fragmenty łożyska lub skrzepy krwi wtedy potrzebny jest zabieg wyłyżeczkowania. Po tym zabiegu kobieta odzyskuje płodność w czasie od 2 do 4 tygodni. Należy się jednak wstrzymać od współżycia zaraz po poronieniu.

Najlepszym okresem na zaczęcie współżycia będzie 3 do 6 miesiąca po zabiegu. Związane jest to z kondycją kobiety oraz z zagojeniem ran narządu rodnego. Najlepiej w takich przypadkach konsultować chęć zaczęcia współżycia z ginekologiem.

Zajście w powtórną ciąże po poronieniu zazwyczaj następuje po 6 miesiącu choć są przypadki kiedy zdarza się to wcześniej. Najpóźniej planowanie dziecka po utracie ciąży jest do dwóch lat. Pomimo, że poronienie jest traumatycznym przeżyciem nie warto jednak rezygnować z powtórnego zajścia w ciążę, gdyż macierzyństwo jest pięknym stanem.

Komentarze do: Powrót płodności po poronieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz