Szukaj

Wpływ zaburzeń hormonalnych na ciąże

Podziel się
Komentarze0

Hormony towarzyszą kobiecie przez cały okres jej życia i w większej mierze aniżeli w przypadku mężczyzn przyczyniają się do wahań nastroju jakie się jej zdarzają. Aby ciąża przebiegała  właściwie niezbędna jest prawidłowa gospodarka hormonalna, zazwyczaj sama natura reguluje sobie ich stężenie w organizmie.Czasami jednak natura zawodzi i w takich przypadkach następuje poronienie. Najczęstsze przypadki zaburzeń hormonalnych przyczyniające się do poronienia przedstawiamy poniżej.

Zaburzenia tarczycy


Chociaż tarczyca nie należy do układu rozrodczego, jest bardzo ważnym gruczołem wydzielania dokrewnego i tym samym może przyczynić się do funkcjonowania układu rozrodczego. Kłopoty z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy mogą bezpośrednio wpłynąć na płodność, a także sprawić iż utrzymanie ciąży staje się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zaburzenia hormonalne związane z pracą gruczołów tarczycy dotykają około 15-20% kobiet w wieku rozrodczym. Zaburzenia związane z tarczyca można łatwo wykryć poprzez badanie krwi, a następnie kontrolować je podając odpowiednie leki.

Zespół wielotorbielowatych jajników tzw. PCOS


Nie poddane leczeniu PCOS bardzo często powoduje nieregularne jajeczkowanie oraz miesiączkowanie. Zdarza się, że niektóre kobiety cierpiące na PCOS mają odporność na insulinę, co może uniemożliwić prawidłowy rozwój endometrium, przez co zarodek nie może się w nim zagnieździć.


Niewydolność fazy lutealnej

Jeżeli faza lutealna w organizmie kobiety trwa mniej niż 10-12 dni, to stężenie progesteronu w organizmie jest zbyt niskie i uniemożliwia utrzymanie ciąży. Ponadto niedobór progesteronu może sprawić, że macica nie będzie odpowiednio przygotowana a to oznacza, że zabraknie jej czasu na odbudowanie endometrium. Kiedy ścianka macicy nie jest wystarczająco gruba, dochodzi do trudności z zagnieżdżeniem embrionu i w efekcie do poronienia.  Aby stwierdzić czy przyczyną poronienia jest faza lutealna należy wykonać badanie krwi oraz biopsje ściany macicy. Jeżeli badania wskażą, iż powodem poronienia była niewydolność należy suplementować hormony, aby zmniejszyć ryzyko utraty następnej ciąży. Poza tym aby wspomóc utrzymanie ciąży oraz zapobiec poronieniu można dodatkowo podawać leki z progesteronem na wczesnym etapie ciąży.

Hiprolaktynemia

Prolaktyna to hormon odpowiadający za wytwarzanie pokarmu, jego zwiększony poziom może być odpowiedzialny za pojawienie się poronienia. Objawami tego zaburzenia jest mlekotok pomimo braku ciąży czy cykle bezowulacyjne. Zaburzenie to wykrywa się poprzez badanie krwi, ale tuż po stwierdzeniu jego obecności łatwo się je leczy poprzez podanie odpowiednich leków.

Komentarze do: Wpływ zaburzeń hormonalnych na ciąże

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz