Szukaj

Infekcje intymne w ciąży

Podziel się
Komentarze0

W trakcie ciąży szczególną uwagę należy poświęcać higienie intymnej. To czas, kiedy kobieta wyjątkowo narażona jest na infekcje bakteryjne i grzybicze. Takie infekcje mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka, może doprowadzić to np. do przedwczesnego porodu.

Infekcje intymne w ciąży

Dlaczego dochodzi do infekcji intymnych w czasie ciąży?

Jak zostało wspomniane na wstępie, ciąża to czas, gdy organizm kobiety jest szczególnie narażony na ataki licznych bakterii. Niemal połowa przyszłych mam boryka się z grzybicą pochwy, sprzyjają temu warunki panujące w drogach rodnych właśnie w okresie ciąży. Wzrasta wtedy poziom estrogenów w organizmie kobiety i stężenie glikogenu w śluzówce pochwy. Odczyn pochwy zamiast kwaśnego, zaczyna być zbliżony do zasadowego, co sprzyja namnażaniu się grzybów. Rozwojowi infekcji dróg rodnych sprzyjają również ciążowe zmiany w układzie odpornościowym. Takie infekcje mogą mieć swoje niebezpieczne następstwa dlatego żadnych objawów nie należy ignorować!

Jakie objawy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?


W okresie ciąży, zwiększone wydzielanie śluzu jest normalną rzeczą, lecz ta wydzielina która nawilża i utrzymuje czystość pochwy jest bezwonna, śliska a jej kolor to biały lub przezroczysty. Niebezpieczeństwo zaczyna się gdy barwa tego śluzu zmieni się na żółtą lub szarawą o nieprzyjemnym zapachu, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochwę zaatakowała infekcja bakteryjna. Z kolei, gdy wydzielina jest biała i ma grudkowatą konsystencję, wtedy kobieta może mieć do czynienia z grzybami. Te oba zakażenia często idą w parze. Zazwyczaj takim upławom towarzyszy ból, obrzęk, świąd, pieczenie miejsc intymnych lub uczucie suchości w pochwie.


Poznaj najważniejsze zasady higieny intymnej w ciąży!


  • okolice intymne myj co najmniej dwa razy dziennie, używając naturalnych i nieperfumowanych środków;
  • staraj się unikać myjek i gąbek, które są siedliskiem bakterii;
  • do wycierania i osuszania okolic intymnych używaj zawsze jednego ręcznika przeznaczonego wyłącznie do tych celów;
  • spróbuj nosić bawełnianą bieliznę, która pozwala na swobodny przepływ powietrza;
  • gdy z powodu wzmożonego wydzielania śluzu używasz wkładki lub podpaski, pamietaj o ich częstej zmianie.
Jak przebiega leczenie infekcji intymnych?

Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz, więc gdy zauważysz jakiekolwiek niebezpieczne objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. W ciąży infekcje kobiece zazwyczaj leczy się odpowiednio dobranymi gałkami z antybiotykiem lub środkiem przeciwgrzybiczym, które trzeba zakładać do pochwy. Podaje się również doustny antybiotyk. W zależności od rodzaju zakażenia, zwykle taka kuracja trwa od tygodnia do dwóch. Już po kilku dniach po rozpoczęciu kuracji zauważysz duże zmiany i na pewno poczujesz się lepiej.

Infekcje intymne, zwłaszcza w okresie ciąży są niezwykle nieprzyjemną oraz groźną dolegliwością. Szybkie ich zwalczanie jest bardzo ważne ponieważ długo ignorowana infekcja może być groźna dla dziecka a nawet może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego nigdy nie ignoruj niepokojących objawów i od razu wybierz się do lekarza!

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Infekcje intymne w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz