Szukaj

III trymestr ciąży - przygotowanie do opieki nad dzieckiem

Podziel się
Komentarze0

Nieuchronnie zbliża się czas rozwiązania. III trymestr ciąży, to okres, w którym powinnaś pomyśleć o wyprawce dla noworodka, zaopatrzyć się we wszystko, co niezbędne jest, do prawidlowej opieki i pielegnacji maluszka. Zapoznaj się również z kalendarzem szczepień obowiązkowych oraz tych zalecanych, dopytaj położnej środowiskowej jeśli masz jakies wątpliwości. Po porodzie noworodek bedzie absorbował wiekszość twojego czasu, więc warto to zrobić teraz.Kiedy rodzice powinni się zapoznać ze szczepieniami dla dzieci?


Najlepiej już w czasie ciąży zapoznać się z kalendarzem szczepień i zaplanować, także finansowo, zalecane szczepienia odpłatne. Szczepienia odpłatne są dość drogie. W Polsce szczepienia obowiązują do ukończenia 19 roku życia. Są także obowiązkowe u ludzi szczególnie narażonych na choroby. Szczepień dokonuje się po lekarskim badaniu kwalifikacyjnym. Główny Inspektorat Sanitarny podaje Program Obowiązkowych Szczepień Ochronnych na każdy rok. Program ten obejmuje szczepienia obowiązkowe i zalecane. Dlaczego należy szczepić? Szczepienia ochronne są tak ważne, gdyż chronią przed licznymi, najcięższymi chorobami zakaźnymi, które kiedyś kończyły się nawet śmiercią. Szczepionki obowiązkowe są bezpłatne, oferowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, szczepionki zalecane są odpłatne. Które szczepionki zalecane warto zrobić? W zależności od potrzeb każdego dziecka i możliwości finansowych rodziny. Polecane są kilkuskładnikowe szczepionki skojarzone, które ograniczają liczbę zastrzyków. Przykładowe ceny szczepionek zalecanych: przeciw ospie wietrznej - 200 zł, przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A - 120 zł, przeciw grypie - 50 zł, przeciw Hib - 140 zł, przeciw pneumokokom – 300 zł, przeciw rotawirusom – nawet 400 zł. Jak widać, nie są to małe koszty, dlatego warto się wcześniej zastanowić, najpóźniej w III trymestrze ciąży, skąd wziąć na to pieniądze, ponieważ po porodzie na pewno będzi mnóstwo innych ważnych wydatków. Można przecież wykupić szczepionki za pieniądze z „becikowego” lub innych świadczeń.

Wyprawka dla noworodka – co się powinno w niej znaleźć?
Przede wszystkim, należy się wcześniej zastanowić, co trzeba będzie kupić, a co można „odziedziczyć” po dzieciach znajomych lub krewnych. W podstawowe artykuły jednakże należy zaopatrzyć jeszcze przed porodem. Na pewno potrzebny będzie wózek, łóżko dla dziecka, ubrania, mnóstwo pieluch, najlepiej jednorazowych, kosmetyki dla noworodka, pościel, ręczniki. Niektórzy rodzice mówią, że nie warto inwestować w nowe i drogie ubrania i buty dla dzieci, gdyż te szybko z nich wyrosną, a za oszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na coś trwałego i znacznie bardziej potrzebnego. A noworodkowi na pewno nie robi wielkiej różnicy, czy śpi w markowych śpioszkach, czy może używanych, podarowanych przez kogoś z rodziny czy znajomego. Co można wziąć od znajomych lub krewnych? Na pewno używane ubrania (ważne, żeby były czyste i w dobrym stanie) oraz różne artykuły dziecięce, wózki, łóżka, wanienki. Pożyczając czy odkupując używany wózek lub łóżko można naprawdę zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do łóżka należy po prostu dokupić nowy materac, ze względów higienicznych.  Przykładowe ceny nowych wózków: wózek głęboki spacerowy - 2100zł, wózek spacerowy ze śpiworem – 1100zł,  fotelik-nosidełko – 670 zł. Przykładowe ceny nowych łóżek dla dziecka:  kołyska – 400 zł, łóżko drewnianie z opuszczanym bokiem – 330zł, kołyska drewniania – 450 zł, kojec – od 400 – 700 zł. Niestety, nie wszyscy rodzice mogą sobie na taki wydatek pozwolić.


Co jeszcze jest niezbędne w wyprawce dla noworodka?

Pod uwagę należy wziąć także porę roku, w której urodzi się dziecko, dlatego czasami rodzice wolą odłożyć konieczne zakupy, jak już dziecko będzie na świecie, aby być stuprocentowo pewnym, że nie kupią niepotrzebych chwilowo rzeczy. Ubrania. Najmniejszy rozmiar dziecięcy to rozmiar 56. Nie warto jednak wydawać pieniędzy na ogromne ilości małych ubrań, gdyż dzieci szybko z nich wyrastają. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, żeby ubrania, które kupuje się dla dziecka, były bawełniane, batystowe lub frotte – naturalne tkaniny są najlepsze, gdyż są przewiewne. Należy też unikać ostrych szwów, które mogą drażnić skórę, czy haftów, które mogą drapać, a także uwierających guzików. Po zakupie takie ubrania trzeba wyprać, zanim ubierze się w nie dziecko. Co się powinno znaleźć w wyprawce: body z długim i krótkim rękawem, koszulki i kaftaniki, śpioszki, kilka par skarpet bawełnianych, bawełniane buty, sweterki, spodnie, czapki bawełniane, pajacyk –bawełniany lub polarowy kombinezon z pełnymi rękawami i nogawkami, który rozpina się w kroku, co ułatwia zmianę pieluchy – wszystkiego po kilka sztuk, ale nie za dużo. Jeśli dziecko przyjdzie na świat w zimowych miesiącach, warto mu kupić rękawiczki, zimowy kombinezon, czapkę zimową i śpiwór. Latem wystarczy cienka bawełniana czapka lub czapka z daszkiem. Oprócz tego nie można zapomnieć o pieluchach i pościeli, kosmetkach, akcesoriach kąpielowych, samochodowym foteliku, kocach. Kosmetyki dla noworodka też nie muszą być te z najwyższej półki cenowej, wystarczą zwykłe. Na pewno przyda się delikatne mydło natłuszczające, oliwka, krem tłusty. Oprócz tego niezbędne będą waciki, sól fizjologiczna, proszek do prania dla dzieci, jednorazowe chusteczki, wanienka, myjki, nożyczki do paznokci (specjalne dla niemowląt), termometr do sprawdzania temperatury wody przed kąpielą, termomotr do pomiaru temperatury ciała, szczotka do włosów, patyczki do czyszczenia uszu i nosa, gruszka do odciągania wydzieliny z nosa, ręczniki, smoczki i butelki. Pościel: noworodki nie potrzebują poduszek, dlatego wystarczy tylko kołdra i poszewka lub koc lekki i koc cieplejszy. Przyda się też prześcieradło, do wyłożenia łóżka i wózka. Odpowiednio ciepło ubrane dziecko nie potrzebuje nawet kołdry, wystarczy grubszy koc. Co ważne, noworodek może być tak samo ubrany w dzień i w nocy,  przy odpowiednim okryciu.

Zobacz również:

Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w I trymestrze ciąży
Przygotowanie do opieki nad dzieckiem w II trymestrze ciąży

Komentarze do: III trymestr ciąży - przygotowanie do opieki nad dzieckiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz