Szukaj

Hemoroidy w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Hemoroidy często zwane również żylakami odbytu są dolegliwością, która często pojawia się podczas ciąży. Spowodowane jest to wywieraniem ucisku macicy na żyły jamy brzusznej, co spowalnia przepływ krwi w tych żyłach. Oddziaływanie również progesteronu na mięśnie gładkie żył powodując ich osłabienie i powstanie hemoroidów.U kobiet w ciąży jest to bardzo częsta przypadłość. Szczególnie jeżeli przed ciążą już się leczyły na to schorzenie. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków odbytu będą miały również kobiety, u których w rodzinie istnieje ta przypadłość.

Jakie objawy świadczą o pojawianiu się hemoroidów?


Objawy żylaków odbytu mogą być dla przyszłej mamy dokuczliwe. Dlatego w przypadku spostrzeżenia jakichkolwiek objawów, powinna skonsultować się z lekarzem, który przepisze leki kojące dyskomfort.

Najczęstszymi objawami jest:

  • swędzenie odbytu,
  • ból w okolicach odbytu,
  • ból odbytu podczas wypróżniania się lub zaraz po nim,
  • krwawienie z odbytu w postaci smug pozostawionych na papierze.
Hemoroidy po ciąży mogą zniknąć choć czasem zdarza się, że zaraz po porodzie ich stan się pogarsza.


Jak można zapobiegać hemoroidom?


W celu zmniejszenia dolegliwości związanych z tą przypadłością zaleca się spożywanie żywność, która zawiera dużo błonnika. Zatwardzenia mogą pogorszyć stan dlatego watro jeść żywność bogatą w błonnik i spożywać dużą ilość płynów. Podczas wypróżniania się, ważne jest aby się rozluźnić. Nie czekaj jeżeli chcesz iść do ubikacji – zrób to od razu!  Kiedy masz problem z twardym stolcem użyj środka przeczyszczającego aby go zmiękczyć.

Zbyt długie stanie, również pogarsza hemoroidy. Dlatego unikaj go, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Najlepszą pozycją do spania, żeby zmniejszyć dyskomfort będzie pozycja na boku. Jeżeli jest to możliwe regularnie ćwicz dno miednicy. Oprócz tego, ze poprawi to krążenie krwi przygotuje cię do porodu.

Leczenie żylaków odbytu

W przypadku kiedy żylaki odbytu staną się dokuczliwe warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje wiele środków, które łagodzą ból i swędzenie. Mogą to być wszelkiego rodzaju kremy, które niwelują podrażnienia skóry, żele do mycia odbytu, preparaty znieczulające jak np. lidokaina, które pomogą na swędzenie.

Zmiana diety na bogatą w błonnik oraz częste ciepłe kąpiele będą również dobre w walce z hemoroidami. Preparaty przeciwzapalne mogą zmniejszyć ból, jednak ich użycie jest związane z konsultacją lekarską (nie powinno się ich zażywać dłużej niż siedem dni). Ważne jest także higiena okolicy odbytu zaraz po wypróżnieniu. Jeżeli kobiecie nic nie pomaga możliwe, ze w ostateczności będą one musiały być usunięte operacyjne po ciąży.

Komentarze do: Hemoroidy w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz