Szukaj

Fibromialgia a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Fibromialgia jest to choroba, która charakteryzuje się uogólnionym bólem mięśniowo – stawowym. Często określana jest reumatyzmem mięśniowym, gdyż dotyczy ona tej partii ciała. Nie wiadomo skąd bierze się to schorzenie, dlatego nie ma zbyt dużo informacji na jej temat.


Problem tej choroby polega na tym, że pogarsza ona sposób życia osób, które dotyka. Silny ból może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia oraz negatywnie odbijać się na jego stanie psychicznym. Jak pokazują badania schorzenie to dotyka w większości kobiety, niż mężczyzn.

Osoba dotknięta fibromialgią często odczuwa ból uciskowy, któremu towarzyszą takie objawy jak:
  • zmęczenie,
  • zaburzenia snu,
  • osłabienie,
  • skłonność do depresji,
  • skłonność do napadów lękowych,
  • ogólne osłabienie,
Większość lekarzy powstanie odczuć bólowych tłumaczy nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców czuciowych , które umieszczone są w centralnym układzie nerwowym. Do wystąpienia tej choroby mogą, również przyczynić się czynniki genetyczne. Częściej bowiem zauważalny jest związek powstania fibromialgii u osób, których rodzice mieli nabyte wady wrodzone kręgosłupa lub stawów.

Wpływ fibromialgii na ciąże

Obecnie nie ma zbyt dużo informacji na temat przebiegu tej choroby u kobiety ciężarnej, co jest niepokojącym faktem. Jej objawy bardzo często pokrywają się z typowymi dolegliwościami ciążowymi, dlatego mogą być bagatelizowane przez przyszłą mamę. Dużo lepiej radzą sobie z fibromialgią kobiety, u których wcześniej została ona zdiagnozowana.


Analiza dostępnych informacji na temat tej choroby nie pozwala na stuprocentowe stwierdzenie jaki ma ona wpływ na ciąże. Jeżeli jednak kobieta ma fibromialgie, a chce mieć dziecko, powinna wcześniej porozmawiać z lekarzem o możliwych skutkach tej choroby w ciąży.


Niektórzy lekarze zauważają wzrost dolegliwości tej choroby w czasie ciąży, co może być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Ciężarna może czuć się bardziej zmęczona, doświadczyć częstszego drętwienia i bólu różnych partii ciała. Kobiety takie są bardziej podatne na rozwój depresji poporodowej oraz utrzymania zwiększonych odczuć bólowych do kilku miesięcy po porodzie. Czasami jednak  bywa odwrotnie i objawy stają się znacznie lżejsze, dzięki hormonom ciążowym. Dobrą wiadomością jest jednak to, że dzieci kobiet chorujących na  fibromialgie rodzą się zdrowe.

Należy pamiętać, aby dobrze się odżywiać oraz wyeliminować w jak najwyższym stopniu stresu ze swojego życia w czasie przebiegu tych dziewięciu miesięcy. Przyrost masy ciała powinien być kontrolowany przez lekarza, gdyż choroba sprzyja nadmiarze kilogramów, co nie jest korzystne dla przyszlej mamy. Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wagi oraz walki z dolegliwościami bólowymi będą regularne ćwiczenia fizyczne.

W czasie przebiegu choroby kobieta często przyjmuje leki przeciwdepresyjne oraz przeciwbólowe. Nie wszystkie jednak są bezpieczne dla ciężarnej. Dlatego warto poinformować lekarza o chorobie, aby mógł dostosować odpowiednie leki w czasie ciąży oraz okresu karmienia piersią. Często lekarze zalecają, aby kobieta była pod stałą opieką psychoterapeuty, gdyż pomoże jej to przejśc ciąże bez szkód na psychice. 

Niepodważalne jest to, iż każda ciąża jest inna, dlatego nie wiadomo jak zareaguje twój organizm i czego prawdopodobnie możesz się spodziewać. Jednym słowem nie przekonasz się dopóki tego nie doświadczysz. Pamiętaj o tym, że fibromialgia nie wyklucza bycia mamą.

Komentarze do: Fibromialgia a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz