Szukaj

Depresja poporodowa w krajach słabo rozwiniętych

Podziel się
Komentarze0

Powszechne w słabo rozwiniętych krajach depresje poporodowe u kobiet mogą mieć wpływ na zdrowie noworodka, a nawet spowodować jego śmierć. Dwie trzecie kobiet w Ghanie mających chore i hospitalizowane dzieci jest w strefie ryzyka zachorowania na depresję poporodową. Może ona spowodować u ich noworodków niedowagę bądź zaburzenia w żywieniu.Badania sugerują, że wysiłki czynione w krajach słabo rozwiniętych na rzecz zmniejszenia śmiertelność wśród noworodków, poprawy ich wzrostu, stanu zdrowia i żywienia, należy rozpocząć od zajęcia się zdrowiem psychicznym ich matek.

Depresja poporodowa wydaje się być równie częsta w Afryce, co w innych bardziej rozwiniętych krajach. Tyle że do tej pory przeprowadzono bardzo mało badań na ten temat, mówi Katherine J. Gold, asystent profesora medycyny rodzinnej oraz położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Medycznym w Michigan. Nasze badania są tylko migawką prezentującą stan zdrowia psychicznego kobiet w tej populacji, będącej w grupie wysokiego ryzyka.


W krajach o niskich i średnich dochodach, matczyna depresja jest związana ze złym stanem odżywienia niemowląt, biegunką i chorobami układu oddechowego – czynnikami krytycznymi decydującymi o przeżyciu dziecka.

Dzieci kobiet chorych na depresję są dwa razy częściej narażone na niedowagę i karłowaty wzrost.

Brak świadomości istnienia wsparcia społecznego, niska samoocena własnego zdrowia, przemoc w relacji z obecnym partnerem oraz transport z dzieckiem do domu są ważnymi czynnikami ryzyka depresji poporodowej u matek chorych dzieci w Ghanie, podają badania.

Zagrożenia te są zbliżone do zagrożeń poporodowej depresji w Stanach Zjednoczonych.

W miejscach takich jak Ghana, trzeba pokonać wiele barier, takich jak brak wyszkolonego personelu, problemy finansowe, brak przystępnych cenowo leków i piętno społeczne, by zapewnić młodym matkom odpowiednią opiekę psychiatryczną.

Depresja poporodowa jest dobrze znana w Stanach Zjednoczonych, a wiemy, że ciąża i okres po porodzie to czas szczególny dla zdrowia psychicznego kobiety, mówi Gold.

W krajach o niskich dochodach, wielu ludzi uważa objawy depresji za duchowe lub osobiste problemy, a nie za zaburzenia psychiczne, które mogą być leczone.


Komentarze do: Depresja poporodowa w krajach słabo rozwiniętych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz